Każda mama dba o to, aby jej dziecko rosło zdrowe i piękne. Jego delikatne ciało codziennie narażone jest na działanie wielu niekorzystnych czynników. Podpowiadamy jak wystrzec się błędów i zadbać o to, aby skóra naszego niemowlaka była… gładziutka jak przysłowiowa skóra niemowlaka.

Zmiana pieluszki…

Każdy maluch powinien mieć swoje miejsce, w którym zmieniamy mu pieluszkę. Nie trzeba mówić, że miejsce powinno być czyste, ale warto zaznaczyć, że jest to także wygoda dla mam, gdyż pozwala mieć pod ręką wszystkie rzeczy niezbędne do wykonania tej jakże częstej czynności. Jest to zatem wygoda dla dziecka i rodzica. Częsta zmiana pieluszki sprawia, że usuwamy bakterie oraz zapobiegamy odparzeniom.

Kosmetyki….

Ważne jest, aby dobierać je odpowiednio do wieku dziecka i jego potrzeb. Maleństwa nie potrzebują wielu preparatów. Ważne, aby stosować płyn do mycia ciała i włosów, krem przeciw odparzeniom i krem ochronny do buzi. Szampon do włosów nie powinien zawierać substancji zapachowych oraz piec w oczka. Dla dzieci z wysuszoną skórą ciała polecane są oliwki. Najbardziej zalecane jest używanie ich w pierwszym miesiącu po urodzeniu. Później możesz zastąpić ją specjalnym balsamem nawilżającym dla dzieci. Warto mieć także kremy ochronne, które podczas spacerów chronią skórę maleństwa przed szkodliwymi promieniami UV. Do kąpieli warto zastosować specjalne płyny nawilżająco-natłuszczające, które tworzą na wodzie tłustą warstwę ochronną. Pamiętajcie jednak, aby w przypadku stosowania tych płynów nie używać mydła. Ważne są także chusteczki nawilżające (w szczególności z dodatkiem bawełny).

Kąpiel…

Pamiętajcie, że pomimo, iż Wasza pociecha lubi się kąpać nie należy przedłużać tej czynności. Woda wysusza skórę oraz pozbawia jej warstwy ochronnej. Optymalny czas to ok. 15 minut, jeśli oczywiście maluszek lubi się kąpać. Temperatura w pomieszczeniu powinna wynosić 24-25 stopni, zaś w wodzie powinno być 35 stopni. Najlepiej zakupić termometr do mierzenia temperatury w wodzie, jednak sprawdza się też stary sposób mierzenia ciepła łokciem. To właśnie ta część ręki jest najbardziej delikatna i wrażliwa na bodźce wyczuje więc czy woda nie jest ani za zimna ani zbyt ciepła.

Ubranko…
W szczególności to ubranie mające bezpośredni kontakt ze skórą. Warto również przed pierwszym założeniem wyprać je, aby pozbyć się związków chemicznych mogących być pozostałością po ich produkcji. Do prania używajcie proszków przeznaczonych dla dzieci. Pamiętajmy, że najbardziej odpowiednie ubranka wykonane są naturalnych tworzyw (np. bawełna), które pozwalają skórze oddychać. Nie należy ubierać maleństwa zbyt ciepło. Przegrzanie może bowiem spowodować występowanie takich zmian jak np. potówki. Aby skóra oddychała warto czasem aby dziecko bawiło się czasem bez pieluszki.

Małe zmiany na skórze nie są powodem do niepokoju. Pomóc powinny specjalne kosmetyki oraz czestsze „wietrzenie” skóry. Jeśli jednak występują takie zmiany jak zaczerwienienia, ropa czy brzydki zapach należy niezwłocznie udać się do lekarza.

Odpowiednia pielęgnacja skóry niemowlaka sprawi, że Wasza pociecha będzie rosła zdrowa i szczęśliwa. Warto zatem bacznie obserwować ciało maleństwa oraz pamiętać o tak ważnych codziennych czynnościach.