Piękna opalenizna to bardzo lubiana pamiątka po wakacjach. Jednak kiedy my odpoczywałyśmy zażywając słonecznych kąpieli nasza skóra bardzo ciężko pracowała. Lato – słońce, słona morska woda, klimatyzacja to czynniki, które działają niekorzystnie na naszą skórę. Jesień jest zatem idealnym czasem na poprawę kondycji naszego ciała.

Chcąc zadbać o stan naszej skóry po ciężkim wakacyjnym okresie nie możemy zapomnieć o trzech podstawowych zabiegach: oczyszczaniu, nawilżaniu i regeneracji.

Oczyszczanie…

Pozwala na oczyszczenie skóry, odblokowanie porów oraz usunięcie suchego naskórka. Pamiętajcie jednak, że po wakacjach skóra jest bardzo delikatna. Idealne więc będą lekkie zabiegi złuszczające. Peeling możecie wykonać same w domu. Podstawowym zabiegiem polecanym po wakacjach peeling mechaniczny – zawierający niewielkie drobinki, przeznaczony do cery normalnej i mieszanej, który oczyści pory i usunie nadmiar sebum lub peeling enzymatyczny – dla cery suchej i wrażliwej, który usunie martwy naskórek.
Możecie także wybrać się do kosmetyczki, która dobierze zabieg odpowiedni dla Waszej cery. Ceny takich usług są bardzo różne i wahają się od kilkudziesięciu do kilkuset złotych.

Nawilżanie…

Wiatr, woda, wysoka temperatura i promienie słoneczne, na które każdego letniego dnia narażone jest nasze ciało bardzo wysuszają skórę. Dlatego chcąc poprawić jej kondycję niezbędne jest dostarczenie odpowiedniej ilości środków nawilżających. Dobrze nawilżona skóra jest jędrna i gładka.  W naszych codziennych czynnościach nie możemy zapomnieć zatem o regularnym stosowaniu kosmetyków nawilżających.  Pamiętajcie, aby wybierać preparaty, które nie tylko dostarczą skórze odpowiedniej ilości wody, ale przede wszystkim zatrzymają ją wewnątrz. Kosmetyki te powinny w swoim składzie zawierać m.in.: oleje roślinne, oleje mineralne i silikonowe, woski, aminokwasy, ceramidy czy cholesterol.
Jeżeli domowe nawilżanie nie wystarczy można udać się do kosmetyczki, która zaproponować może nawilżająca maskę. W przypadku chęci nawilżenia skóry po wakacjach często stosowane są maski na bazie alg morskich.

Regeneracja i odżywanie…

Dla pięknie wyglądającej skóry niezwykle ważne jest odbudowanie głębszych jej warstw. W przypadku regeneracji bardzo istotny jest dobór kosmetyku do typu naszej cery. Warto zatem zwrócić szczególną uwagę na rodzaj i przeznaczenie wybieranego kremu. Krem regeneracyjny, oprócz składników wiążących wodę powinien zawierać substancje przyspieszające odnowę skóry (kwasy owocowe, witaminę C i A) oraz chroniące przed działaniem wolnych rodników (biolipidy, koenzym Q10, kwas lipidowy)

Dobre rady:
1.    Odpowiednie nawilżenie i regeneracja nie są możliwe bez dostarczenia skórze odpowiednich składników odżywczych od wewnątrz. Nie zapomnijcie zatem o odpowiedniej diecie bogatej w warzywa i owoce.
2.    Odpowiednie nawilżenie idzie w parze z ilością wypitej wody. Pomimo, że jesień jest porą, gdy dni są coraz zimniejsze, a my mamy ochotę na cieplejsze napoje nie zapomnijmy o odpowiedniej ilości mineralnej.
3.    Dla zachowania letniej opalenizny zalecamy stosować balsamy brązujące, które zawierają więcej naturalnych składników niż samoopalacze. W dodatku mniej w nich jest substancji koloryzujących. Także ich aplikacja jest znacznie łatwiejsza, co pozwala na uniknięcie nieestetycznych przebarwień.
4.    Unikajcie długich i gorących kąpieli, które wysuszają skórę. Zalecana jest 15 minutowa kąpiel w letniej wodzie.