Brak pożądania czy nie odczuwanie przyjemności z kontaktów seksualnych to problem, który dotyka co trzecią kobietę. Seks to niezwykle ważna część naszego życia, która pozwala w pełni poczuć się kobietą, bez wątpienia jest również bardzo istotnym elementem związku. Warto zatem poznać więcej szczegółów na ten temat.


Poznać przyczyny…
Oczywistym jest, że aby móc leczyć jakąkolwiek przypadłość trzeba znać jej podłoże. Przyczynami spadku libido może być wiele czynników. To kwestia zarówno kobiecej psychiki jak i elementów fizycznych.


Do najczęstszych przyczyn spadku libido zaliczyć można:
Cykl menstruacyjny
Podczas którego zmienia się kobiece ciało oraz wahaniom ulega poziom hormonów. W różnych okresach cyklu kobiety czują się mniej lub bardziej atrakcyjnymi. Okres jajeczkowania jest tym czasem, kiedy kobiety odczuwają wyjątkowe pożądanie. W drugiej połowie cyklu wzrasta poziom progesteronu, który sprawia, że poziom libido spada.

Antykoncepcja hormonalna
Podczas której może dojść do spadku libido, na co wpływ ma zahamowanie produkowanych gonadotropin a co za tym idzie do spadku stężenia androgenów. Czasami dochodzi także do stężenia białka, które wiąże wolny testosteron. W wyniku tego spada libido i ochota na seks jest mniejsza. Jest to jednak kwestia bardzo indywidualna i nie pojawia się u każdej kobiety.

Menopauza
Podczas której następuje spadek libido wskutek zmniejszenia czynności jajników oraz spadku poziomu estrogenów oraz testosteronu. Mniejszą ochotę na kontakty seksualne powodować może także zmniejszenie wrażliwości w tak czułych dotąd częściach naszego ciała jak piersi czy łechtaczka.

Choroby

Które mogą powodować spadek libido. Należą do nich takie przypadłości jak: cukrzyca, miażdżyca, zapalenie pęcherza i dróg moczowych, zapalenie przydatków, torbiele jajnika, mięśniaki macicy. Warto zatem zrobić badania na obecność tych chorób.

Zmęczenie, stres
Które powodują wzrost adrenaliny w organizmie, co z kolei zmniejsza dopływ krwi do narządów płciowych i powoduje spadek testosteronu. Jest to więc bardzo ważny element wpływający na popęd płciowy. Należy pamiętać o odpowiedniej ilości snu (8 godzin). Stres sprawia także, że myślimy zupełnie o czymś innym i nie oddajemy się w pełni przyjemności. To wbrew pozorom czynnik mający bardzo istotny wpływ na funkcjonowanie organizmu, także w kwestii seksualności.

Brak pewności siebie
Przez który czujemy się mało atrakcyjne i nie jesteśmy pewne swoich możliwości. Ważne jest zatem odpowiednie podejście do swojej osoby i przekonanie, że każda kobieta może być piękna i atrakcyjna dla swojego partnera i siebie samej. Brak pewności siebie to także większa samokontrola, która nie pozwala w pełni oddać się chwili

Pierwsza pomoc
Podczas odczucia spadku libido warto pomóc troszkę swojemu organizmowi. Możemy wesprzeć się preparatami ziołowymi, w skład których wchodzą popularne afrodyzjaki – imbir, lukrecja, rozmaryn. Pomogą również witaminę B6 oraz żeń-szeń. Można sięgnąć również po preparaty zawierające L-argininię, która poprawia cyrkulację krwi w organizmie. Na rynku jest dostępnych wiele preparatów zwiększających libido, wystarczy wybrać się do apteki.
Wg wielu seksuologów na popęd seksualny ma wpływ odpowiednia dieta, w skład której wchodzą znane afrodyzjaki. Libido wzrasta także w skutek aktywności fizycznej – nie można więc zapomnieć o odpowiedniej ilości sportu w naszym życiu.