Mówimy dużo, czasem bez zastanowienia klepiemy językiem i wypowiadamy zdania, których wcale nie chcielibyśmy wypowiedzieć. Ranimy innych, mamy wyrzuty sumienia i czujemy, że tak naprawdę nie myślimy o nikim źle.

Często łapiemy się na tym, że powiedzieliśmy o kilka słów za dużo. Tymczasem słowa, które zostały już wypowiedziane mogły sprawić ból komuś bliskiemu, na kim nam zależy. Bywa, że słowo „przepraszam”, by naprawić szkody nie wystarcza. Warto zadawać sobie sprawę z tego, jaką siłę mają słowa i zawczasu zastanowić się nad tym, co tak naprawdę chcemy powiedzieć. Słowa mają ogromny wpływ na stosunki międzyludzkie i to za ich pomocą niejednokrotnie budujemy ścisłe relacje. Ich świadomość jest wielką wartością.

Jakiś czas temu na jednej ze stron internetowych na informacje odnośnie starożytnej hawajskiej metody ho’oponopono. W języku hawajskim wyraz „ho’oponopono” tłumaczymy jako “naprawiam”, “sprawiam, że (coś) znowu prawidłowo funkcjonuje”. Metoda ta ma za zadanie “uszlachetnienia” stosunków międzyludzkich -zarówno społecznych, jaki i prywatnych. Ma także przyczyniać się do rozwoju osobistego oraz poszerzenia własnej świadomości.

Według „ho’oponopono” najważniejszym celem w życiu człowieka jest odnalezienie swojego miejsca we Wszechświecie i powrót do miłości, nie skupiając się na problemach, nienawiści, smutku czy złości. Za pomocą tej metody Hawajczycy skupiali się na usuwaniu negatywnego wpływu myśli, słów, emocji i czynów z wcześniejszych inkarnacji i z życia obecnego, oczyszczając się duchowo, mentalnie i fizycznie poprzez proces skruchy, wybaczenia i przemiany. Zadaniem starożytnych Hawajczyków każdy problem zaczyna się od myśli. Przede wszystkim dlatego, że pewne nasze myśli mają powiązania z bolesnymi wspomnieniami o osobach, miejscach, przedmiotach z przeszłości. Należy się więc oczyścić z tej energii o prosić o wybaczenie.

Jak zastosować tą technikę?

1.    Poczuj ciążący problem na sobie, nie musisz znać jego nazwy, nie mówisz mówić o nim na głos, ważne jest to, aby Cię on całkowicie wypełnił.
2.    Następnie zamknij swoje oczy, niech problem będzie ciągle w Twoim umyśle.
3.    Jak masz już te uczucie w głowie, a następnie powoli w umyśle, powtórz 4 frazy:
•    Przepraszam
•    Proszę, wybacz mi.
•    Dziękuję.
•    Kocham Cię.

Mów je w dowolnej kolejności, powtarzaj je i pozwól sobie na odczuwanie tego, co pojawia się w tym momencie w Twoim umyśle. Poczujesz się odprężona, zrelaksowana i gotowa do podjęcia wyzwań.


Aby osiągnąć harmonię powinno kierować się następującymi zasadami:

1. Świat fizyczny jest odzwierciedleniem naszych myśli.
2. Gdy nasze myśli są o charakterze destrukcyjnym, stworzą one destrukcję fizycznej rzeczywistości.
3. Gdy nasze myśli są harmonijne, tworzą one fizyczną rzeczywistość bliską miłości.
4. Jesteśmy w 100% odpowiedzialni za stworzenie naszego fizycznego wszechświata w sposób jaki on wygląda.
5. Jesteśmy w 100% odpowiedzialni za korygowanie destruktywnych myśli, które powodują problematyczną rzeczywistość.
6. Nie istnieje nic na zewnątrz. Wszystko istnieje jako nasza własna myśl.