Gorsze samopoczucie, niechęć do wychodzenia z domu i silna potrzeba ukrycia się przed światem. Brak potrzeby kontaktu z innymi osobami. Depresja. Zrób krok, by wyprzedzić poważne konsekwencje choroby. Szukaj i domagaj się pomocy! Nie musisz być sam z chorobą!

Depresja to stan pogorszenia nastroju, zmniejszenia energii i aktywności oraz zainteresowań. Schorzenie ma jednak wiele obliczy oraz symptomy, które odpowiednio wcześnie zdiagnozowane mogą uchronić przed tragedią. O chorobie duszy opowiada dr Jadwiga Melnyczuk psychiatra, psychoterapeuta z Poradni Psyche Scanmed Multimedis w Krakowie.

Jak rozpoznać u siebie stan depresyjny?

Trudne sytuacje życiowe czÄ™sto powodujÄ… uczucia smutku i przygnÄ™bienia. Nie zawsze te emocje oznaczajÄ… depresjÄ™. O chorobie mówimy dopiero wówczas, kiedy melancholii towarzyszÄ… brak przeżywania przyjemnoÅ›ci, utrata nadziei, poczucie braku energii lub życiowego wypalenia.     Depresja ma różne oblicza, jednakże stany apatii i przygnÄ™bienia, które trwajÄ… dÅ‚użej niż dwa tygodnie wymagajÄ… konsultacji ze specjalistÄ…, ponieważ może to być już omawiane zaburzenie. Wiem, że trudno jest siÄ™ przeÅ‚amać i pójść do psychologa, psychoterapeuty, lub psychiatry, ale to jedyne sÅ‚uszne rozwiÄ…zanie. Typowe objawy, które towarzyszÄ… depresji to pÅ‚aczliwość, bezsenność lub odwrotnie – znaczna potrzeba snu, brak Å‚aknienia lub zwiÄ™kszony apetyt. Osoba depresyjna może mieć także problemy w podejmowaniu nawet prostych decyzji, obawiajÄ…c siÄ™  ich nadmiernych konsekwencji. PogÅ‚Ä™biajÄ…cej siÄ™ depresji towarzyszÄ…  negatywne myÅ›li o samym sobie, o przeszÅ‚oÅ›ci i przyszÅ‚oÅ›ci – życie i Å›wiat  widziane jest przez „czarne okulary”. CzÅ‚owiek traci  nadziejÄ™, a  czasem i sens istnienia . Wtedy mogÄ… pojawiać siÄ™ myÅ›li samobójcze – to oznacza zaawansowane stadium choroby niezbÄ™dnie wymagajÄ…ce leczenia psychiatrycznego i przeważnie hospitalizacji. Dlatego bardzo ważne jest, aby znać symptomy depresji, i by szukać pomocy specjalisty wczeÅ›niej! Wiedza o objawach i przebiegu depresji uÅ‚atwia podjÄ™cie adekwatnego  leczenia , umożliwia  szybszy powrót do zdrowia, pozwala cieszyć siÄ™ życiem – opowiada dr Jadwiga Melnyczuk z Poradni Psyche.

ZmÄ™czenie oraz brak zainteresowania otaczajÄ…cym Å›wiatem czasem wzbudza troskÄ™ osób najbliższych. Każdy ma prawo mieć gorszy okres w życiu szczególnie zaÅ› wtedy, gdy los sprowadza na nas wydarzenia, z którymi trudno siÄ™ pogodzić. Reakcja depresyjna czÄ™sto towarzyszy poczuciu straty. Realna utrata kogoÅ› bliskiego –  przez Å›mierć, rozpad zwiÄ…zku, poronienie, to sytuacje, w których czujemy brak zarówno tej osoby, jak i pustkÄ™ w obszarze emocjonalnym, gdzie ta osoba zawsze byÅ‚a. W poradzeniu  sobie z tymi przeżyciami pomaga profesjonalna psychoterapia – mówi psychoterapeuta Jadwiga Melnyczuk.   

Depresja maskowana  
Niekiedy zamiast objawów stricte zwiÄ…zanych z obniżonym nastrojem, apatiÄ… osoba dotkniÄ™ta depresjÄ… ma objawy somatyczne. Dr Jadwiga Melnyczuk: Depresja to choroba psychiczna. Z drugiej strony nasz organizm: psychika i ciaÅ‚o sÄ… jednoÅ›ciÄ…. Czasem depresja objawia siÄ™ poprzez  dolegliwoÅ›ci ciaÅ‚a: uporczywa bóle mięśni, nawracajÄ…ce neuralgie lub zmiany dermatologiczne. JeÅ›li dÅ‚ugotrwaÅ‚e specjalistyczne leczenie  nie  przynosi poprawy, należaÅ‚oby rozważyć, czy to nie depresja. Czasem chorzy na depresjÄ™ siÄ™gajÄ… po alkohol lub substancje psychoaktywne, aby  krótkotrwale znieść objawy choroby, co czÄ™sto  prowadzi do uzależnienia.

Myśli samobójcze w krańcowym nasileniu choroby

MyÅ›li samobójcze Å›wiadczÄ… o  kraÅ„cowym nasileniu depresji. Takie myÅ›lenie dla czÅ‚owieka chorego na depresjÄ™ jest naturalnÄ… konsekwencjÄ… braku nadziei na rozwiÄ…zanie jego problemów. PrzeżywajÄ…c depresyjnie siebie - jako niepotrzebnego, winnego i przeszkadzajÄ…cego - chory dostrzega w samobójstwie możliwość „uwolnienia bliskich od siebie”. Osoba dotkniÄ™ta depresjÄ… nie ma realnej oceny siebie i sytuacji, myÅ›lenie depresyjne nasycone jest  skrajnym negatywizmem, chory nie ma w sobie nadziei. Ujawnienie myÅ›li samobójczych zawsze wymaga konsultacji z lekarzem,  potrzebne jest leczenie farmakologicznego, czasem leczenia w szpitalu psychiatrycznym - szczególnie, gdy osoba chora mieszka sama lub jest zdana na siebie – tÅ‚umaczy dr Jadwiga Melnyczuk. Depresja jest chorobÄ…, która może siÄ™ pojawić w życiu każdego z nas. Czasami nie radzimy sobie z tym, co przynosi nam życie. Nie warto wówczas  „poddać siÄ™ depresji” i  zamykać na ludzi. WrÄ™cz odwrotnie – szukajmy pomocy poprzez otwartÄ… rozmowÄ™ z przyjaciółmi czy rodzinÄ…. OglÄ…d sytuacji osób trzecich zawsze sprawia, że możemy dostrzec sprawÄ™ z innej strony.

Obserwuj i pomagaj

Nie lekceważmy, kiedy  ktoÅ› bliski mówi nam  o braku nadziei i bezsensie życia. Bardzo ważnÄ… rolÄ™ do speÅ‚nienia majÄ… osoby dowiadujÄ…ce siÄ™ o kÅ‚opotach przyjaciela. Zauważenie czÅ‚owieka borykajÄ…cego siÄ™ z problemami może wzbudzić realne dziaÅ‚ania – pomoc w podjÄ™ciu decyzji o wizycie u psychoterapeuty. Nie zawsze potrafimy nazwać to, co czujemy, czego nam brakuje. Szukanie i przyjmowanie pomocy psychologa, psychoterapeuty lub psychiatry przestaje w naszym spoÅ‚eczeÅ„stwie być tematem tabu.  Nasz oÅ›rodek terapeutyczny Scanmed Psyche, to miejsce dajÄ…ce poczucie bezpieczeÅ„stwa i pozwalajÄ…ce zmierzyć siÄ™ z depresjÄ… poprzez nowoczesnÄ… farmakoterapiÄ™ i leczenie psychoterapeutyczne. Czasem wystarczy psychoterapia, czasem wskazane sÄ… leki przeciwdepresyjne. Psychika ludzka jest piÄ™kna i fascynujÄ…ca, ale czasem wymaga pomocy w odzyskaniu równowagi. Rozwój psychiczny czÅ‚owieka przebiega naprzemiennie poprzez okresy stabilnoÅ›ci i destabilizacji. Czasem po przejÅ›ciu kryzysu psychicznego – także depresyjnego – czÅ‚owiek odnajduje siÄ™ w swoim życiu bardziej peÅ‚ny, bardziej Å›wiadomy swego wnÄ™trza, intensywniej przeżywajÄ…c radość i satysfakcjÄ™ z życia. Tak może  siÄ™ stać, jeÅ›li tylko bÄ™dzie miaÅ‚ szansÄ™ otrzymać pomoc w okresie kryzysu. To ważna kwestia, aby pomoc nadeszÅ‚a szybko – koÅ„czy dr Jadwiga Melnyczuk.

WyjÅ›cie z depresji nigdy nie jest Å‚atwe, dla każdego przeżywajÄ…cego stany przygnÄ™bienia wychodzenie z tzw. „doÅ‚ka psychicznego” jest czymÅ› odmiennym. Każdy czÅ‚owiek jest inny, ma inne kÅ‚opoty i rozterki życiowe. Jednak Å‚atwiej jest wyjść ze stanu przygnÄ™bienia, jeżeli rozumiemy, co siÄ™ w naszym życiu wydarzyÅ‚o. Czasem potrzebujemy tylko czasu i pomocnej dÅ‚oni, by odnaleźć sens.  


Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:

Pieczeń rzymska wieprzowa kcal
terapia rodzinna

Wersja do druku