Na mały... większy... jeszcze większy głód

Dziecko w wieku przedszkolnym lub wczesnoszkolnym powinno, podobnie jak dorosły, zjadać
5 posiłków dziennie (choć wiadomo, że małe brzuszki bywają głodne częściej).
Według wytycznych dietetyków na podstawę dobrze zbilansowanej diety najmłodszych składają się produkty zbożowe (pełnoziarniste pieczywo, makarony, kasze). Dostarczają witamin i błonnika, są bogate w złożone węglowodany, które dają energię.
Nie może w niej zabraknąć także tłuszczów roślinnych i zwierzęcych. Źródłem tych pierwszych jest oliwa z oliwek lub tłoczone na zimno oleje: słonecznikowy, sojowy. Te drugie znajdziemy w rybach, mięsie (dla dzieci najbardziej wskazany jest drób, chuda cielęcina, jagnięcina) i nabiale. Dzieci mają także większe niż dorośli zapotrzebowanie na pozostałe składniki, których dostarczają produkty nabiałowe: wapń, białko, witamin A, B2, D, E i K. Pełne mleko, jogurty, kefiry, twaróg lub żółty ser powinny pojawiać się w ich diecie nawet 3-4 razy dziennie. Bogatym źródłem wartościowego białka
i nienasyconych kwasów tłuszczowych są też nasiona roślin strączkowych: fasoli, grochu, soczewicy.
Dobrze, jeśli wszystkim posiłkom towarzyszy porcja owoców lub warzyw - najlepiej surowych, sezonowych i z lokalnych upraw. Dostarczają łatwo przyswajalnych witamin, soli mineralnych
i błonnika.
W sytuacji, kiedy rodzice pracują, a dzieci spędzają poza domem niemal cały dzień, trudno ściśle trzymać się tych reguł. Maluchy chętnie zaspokajają głód słodyczami lub daniami z fast food'ów, które wprawdzie dają krótkotrwały zastrzyk energii, ale są ubogie w wartościowe składniki, a bogate w sprzyjające tyciu proste węglowodany i tłuszcze.
Jak szybko przygotować smaczne i zdrowe przekąski, które dadzą dziecku energię na cały dzień?
Z TUMTUM to proste!
W pudełku z biedronką zmieści się pożywna kanapka z pełnoziarnistego pieczywa z plastrem żółtego sera lub wysokiej jakości wędliny, liściem sałaty, plastrem pomidora czy jajkiem.
Pudełko z pszczołą pomieści kawałek domowego ciasta, wafelki ryżowe albo kawałek chrupkiego pieczywa i kilka kukurydzianych chrupków; pokrojone w słupki warzywa: marchew, kalarepkę, zielonego ogórka czy ogórka kiszonego; porcję naturalnego jogurtu z dodatkiem świeżych owoców sezonowych albo owocowy mus.
W pojemniku z motylem mogą się znaleźć suszone (najlepiej domowym sposobem) owoce: morele, banany, daktyle, kilka orzechów albo zbożowych ciasteczek.
W najmniejszym - ze ślimakiem - aktywny maluch może 2 - 3 razy w tygodniu dostać kostkę gorzkiej czekolady, która szybko dostarczy mu energii i magnezu.
W pakunku z codziennym prowiantem (przyda się wesoła termiczna walizeczka na lunch TUMTUM
z miejscem na zdjęcie właściciela!) powinien znaleźć się także bidon (np. TUMTUM o pojemności 400 ml) z wodą mineralną - ugasi pragnienie, a nie zawiera cukrów (jak soki) czy środków konserwujących (jak barwione napoje).
O czym trzeba pamiętać, przygotowując przekąski na aktywny dzień?
- Dziecko (tak jak dorosły) nie powinno jeść non-stop - ważne jest zachowanie przerw między posiłkami, które pozwolą organizmowi spokojnie strawić i wchłonąć wszystkie składniki odżywcze.
- Smakołyki przyrządzone w domu będą zawsze zdrowsze i bardziej pożywne niż gotowe wyroby - najczęściej wzbogacone o substancje konserwujące, polepszające smak czy utwardzone tłuszcze roślinne.
- Warto sprawdzać etykiety: czy szynka nie zawiera substancji zagęszczających, które zwiększają jej masę , czy w pieczywie nie ma tzw. polepszaczy, a kupione w sklepie suszone owoce nie zostały zakonserwowane substancją chemiczną.
- Jemy także oczami - ładnie podane przekąski będą zachętą dla niejadków.
- Nawet najlepiej zbilansowana dieta nie gwarantuje zdrowia i dobrego samopoczucia dziecka - musi towarzyszyć jej regularna aktywność fizyczna. Paradoksalnie: im więcej ruchu, tym mniejsza ochota na słodycze.

Najczęściej zadawane pytania
Podobne artykuły:
Ile kalorii ma szynka chudaIle kalorii ma ogórki kiszone
Ile kalorii ma szynka gotowana
Szynka wieprzowa bez kości kcal
Makrela wędzoną sałatka kalorie
Ile kalorii ma Zupa grochowa z ziemniakami
Wafelek grzesiek bez czekolady kcal
Kawa rozpuszczalna z mlekiem bez cukru kcal
Kergulena jak przyrządzić
Kiełbasa drobiowa Morliny kcal
Ile kalorii ma marchew zasmażona
Ile kalorii ma twaróg ze szczypiorkiem
Wersja do druku
Szukaj
Co jeść, a czego nie jeść przy zespole jelita drażliwego?
Zespół jelita drażliwego to przewlekłe schorzenie układu pokarmowego, które wpływa na jakość życia u wielu osób. Objawy, takie jak
Liposukcja z perspektywy czasu. Przegląd długoterminowych efektów zabiegu
Wiadomo, że liposukcja potrafi błyskawicznie odmienić sylwetkę. Efekty są widoczne niemal od razu. Jednak czy to rozwiązanie na lata? Sprawdzamy, jak zmie
Poduszka pod łokieć – mały detal, wielki komfort w pracy stylistki paznokci
Praca stylistki paznokci to nie tylko kreatywność i precyzja, ale także długie godziny spędzone przy biurku. Każda profesjonalistka wie, jak ważne
Po co nam kwasy omega-3? – Korzyści zdrowotne i rola w diecie
Kwasy omega-3 to niezbędne tłuszcze, które pełnią kluczową rolę w utrzymaniu zdrowia. Choć organizm ludzki nie jest w stanie ich samodzielnie wytw
Wiosenna pielęgnacja z „efektem wow”
Kwiecień i maj to czas, kiedy chcemy wyglądać fenomenalnie. Nadchodzące Święta, plenerowe spotkania z przyjaciółmi i wspólne wyjazdy motywu