Czujecie nieprzyjemne uczucie pieczenia w przełyku lub żołądku? To może być znak, że dopadła Was zgaga. I choć często nie wiąże się ona z niebezpieczeństwem, na pewno jest niezwykle uporczywą dolegliwością, która nie pozwala normalnie funkcjonować.
Skąd się bierze…
Wywołana jest przez nadkwaśność soków żołądkowych. Cierpią na nią głównie osoby pomiędzy 50. a 70. rokiem życia. Pojawia się poprzez oddziaływanie kwaśnej treści żołądka na błonę śluzową przełyku. Przyczyną tego może być osłabienie znajdującego się na końcu przełyku zwieracza, co powoduje, że spożyty posiłek zamiast do jelit trafia znów do przełyku.
Zgaga jest przede wszystkim skutkiem niewłaściwej diety. Pojawia się, gdy zjemy za dużo, albo gdy posiłek był tłusty, ostry lub składał się ze zbyt dużej ilości węglowodanów. Dlatego też podczas wizyty lekarz zapewne zaleci zmianę nawyków żywieniowych.

Zapobieganie i leczenie...
Jeśli zgagę powoduje zła dieta, warto przeanalizować swoje codzienne menu. Należy unikać potraw tłustych, wyeliminujcie także ostre przyprawy, a także zbyt obfite posiłki. Złym nawykiem jest także leżenie po jedzeniu.
Żołądkowi nie służą także kawa, alkohol, czekolada, soki cytrusowe, soki pomidorowe, napoje gazowane czy cebula. Zapomnijcie także o papierosach.
Występowanie zgagi może również wiązać się z nadwagą, która powoduje ucisk na żołądek. Warto zatem zrzucić kilka zbędnych kilogramów.
Dobrze nie tylko zmienić menu, ale również sposób jego serwowania. Częstsze i mniejsze posiłki są mniej uciążliwe dla żołądka, który ma więcej czasu na trawienie. Zapomnijcie również o nocnym podjadaniu. Prawidłowa pora na ostatni posiłek to dwie godziny przed snem.

Gdy codziennie i gdy od święta…
W leczeniu zgagi pomogą zarówno środki farmakologiczne jak i domowe sposoby. Można też wspomagać się ziołami. Pomóc powinien kwiat lipy, wypijany 3 razy dziennie przed posiłkami. Popularną metodą jest również siemię lniane (łyżeczkę nasion zagotujcie w ok. ½ szklanki wody. Taką miksturę odstawcie na noc, po czym rano wypijcie ją na czczo, lekko podgrzaną).
Półki w aptekach aż uginają się od środków zmniejszających dolegliwości związane ze zgagą. Są to tabletki do ssania, połykania, herbatki ziołowe czy lekarstwa w płynie. Jeśli więc zgaga pojawia się sporadycznie warto mieć w domu coś, co zniweluje jej przykre skutki.

Jednak jeśli jest u Was codziennością warto udać się do lekarza. Dolegliwość ta może bowiem wiązać się również z bardziej niebezpiecznymi skutkami. Dobrze w takim przypadku zrobić badania endoskopowe. Nie wahajcie się przed wizytą u lekarza, który na pewno zaleci odpowiednie działania.