Młodo i zdrowo wyglądająca skóra to przede wszystkim jej odpowiednie nawilżenie. Utrata wody jest wynikiem zarówno przemijających lat jak i wielu innych czynników. Jest to zatem proces, którego nie da się uniknąć. Dlatego właśnie należy dostarczać jej odpowiednią ilość wody. Pamiętajcie jednak, że chodzi przede wszystkim o to, żeby ją zatrzymać wewnątrz.

Gdy nasza skóra jest niewłaściwie nawilżona, traci elastyczność, zdrowy koloryt i jędrność. Odpowiedni poziom wody zapewnia prawidłowe funkcjonowanie komórek. Gdy wystąpi niedobór wody, naskórek traci właściwości pozwalające mu na odnowę, w wyniku czego skóra staje się szorstka.

Pochłaniacze wody…
Niestety niektórych pochłaniaczy wody ciężko uniknąć. Naszej skórze nie sprzyjają np. klimatyzowane pomieszczenia, a także miejsca, w których powietrze jest zbyt suche. Skóra traci wilgoć także przez promienie UV, kąpiele w słonej wodzie oraz wiatr. Naszej skórze nie służą również używki – kawa, papierosy czy alkohol, a także jej niewłaściwa pielęgnacja i złe nawyki żywieniowe.
Dużym błędem jest też myśl, że woda nawilża. Pamiętajcie, że niemożliwe jest, aby woda z zewnątrz wniknęła głęboko w skórę. Zbyt intensywne nawadnianie skóry daje odwrotny efekt – staje się ona zbyt przesuszona.

Zbawienne kremy…
Chcąc odpowiednio nawilżyć skórę nie możecie zapomnieć o stosowaniu kremów. To właśnie one wspomagają mechanizmy zatrzymujące wodę w skórze. Woda jest ich podstawowym składnikiem, niezależnie od ich rodzaju. Większa jej ilość znajduje się w kremach nawilżających, w których udział procentowy wody jest wyższy niż połowa objętości. Pamiętajcie o nich rano i wieczorem.
Warto także zaopatrzyć się w produkty, w skład których wchodzi kwas hialuronowy. To właśnie on łączy włókna kolagenowe i elastylowe. Po 30. roku życia organizm produkuje go coraz mniej dlatego trzeba uzupełniać jego niedobory.

Dla cery suchej poleca się stosować produkty z substancjami tłuszczowymi, które tworzą na skórze tłustawy filtr, utrudniający wodzie „ucieczkę”.

Dla cery tłustej i mieszanej zalecane są substancje hydrofilowe, czyli rozpuszczalne w wodzie. Ich działanie jest podobne do substancji tłuszczowych.

Do każdego rodzaju skóry polecane są produkty z ceramidami, pochodnymi cholesterolu, fosfolipidami oraz kwasami tłuszczowymi.

Podczas nakładania kremu nie stosujcie zasady „im więcej tym lepiej”. Nakładajcie go delikatnymi ruchami, od dołu ku górze i ze środka ku zewnętrznej strony twarzy. Warto także odczekać 30 minut, po czym usunąć nadmiar kremu przykładając do twarzy chusteczkę higieniczną.

Pamiętajcie również o piciu wody mineralnej, która wypłukuje z organizmu szkodliwe toksyny i nawilża skórę od wewnątrz.