Coraz częściej rodzice decydują się na podróż z małymi dziećmi. Wyjeżdżają już nie tylko w okolice swojego miejsca zamieszczania, ale także za granicę. Zorganizować rodzinne wakacje jest dzisiaj o wiele łatwiej niż kiedyś.

Rodzinny wyjazd wcale nie musi być męczarnią czy pójściem na liczne ustępstwa ze strony rodziców. Kiedy mamy ciekawy pomysł, możemy wybrać się i zorganizować każdy wyjazd. Dzieci najlepiej odnajdą się na łonie natury, gdzie całymi dniami będą mogły spędzać czas na świeżym powietrzu- kąpiąc się w basenie, grając w różne gry, czy choćby bawiąc się na placu zabaw. To właśnie dlatego rodzice najczęściej wybierają wakacje na campingu. Idealnym miejscem na rodzinny wypoczynek będzie camping położony w zacisznym miejscu, otoczony zielenią, z którego niedaleko można odwiedzić przeróżne atrakcje.


Gdzie jechać?

Wybierając się na camping możemy przyjechać zarówno ze swoim namiotem, a także skorzystać z oferowanych na miejscu wygodnie wyposażonych domków czy apartamentów w których całą rodziną uda nam się wypocząć. Większość europejskich campingów posiada je w swojej ofercie. Szukając odpowiedniego miejsca zwróćmy uwagę nie tylko na okolicę, ale także na czas podróży. Jeśli planujemy pobyt w cieplejszym kraju, takim jak np. Włochy, Hiszpania, Francja czy Chorwacja- wybierzmy wypoczynek we wrześniu, gdy temperatury są niższe, a słońce o wiele łagodniejsze. Jeżeli natomiast urlop zaplanowaliśmy sobie na sam środek lata, udajmy się na wypoczynek do Skandynawii. Kraje, takie jak np. Dania kuszą nas swoim naturalnym pięknem i wciąż stosunkowo niewielkim oblężeniem turystów. Dodatkowo Dania swoim małym turystom proponuje atrakcje, takie jak: Legoland, czy Lalandia (jeden z największych, europejskich parków wodnych). Gośćmi naszego campingu są najczęściej rodziny z małymi dziećmi, które mogą czuć się u nas bezpiecznie i przede wszystkim swobodnie- mówi Danuta Sørensen, właścicielka  Randbøldal Camping-  campingu położonego w samym sercu Danii. W czasie, gdy pociechy beztrosko pluskają się w jeziorze lub świetnie się bawią zjeżdżając po 65-metrowej zjeżdżalni, dorośli mogą odpoczywać i delektować się urokami natury. Cała rodzina może grać w clock golfa albo wybrać inne gry rodzinne.  

Najważniejszy dobry plan

Wybierając się na wakacje z dziećmi powinniśmy jednak dokładnie przygotować się do wyjazdu i stworzyć choćby prowizoryczny harmonogram pobytu. Dobrze, jeżeli na urlop nie wyjeżdżamy sami. Warto zabrać ze sobą zaprzyjaźnioną rodzinę z dziećmi w podobnym wieku.

Na miejscu opłaca się wykupić posiłki- zaoszczędzimy sobie niepotrzebnego stresu związanego z codziennymi gotowaniem lub poszukiwaniem  odpowiedniego lokalu i nie będziemy musieli się o nic martwić. Warto także wyposażyć odpowiednio swoją przenośną apteczkę- nigdy nie wiadomo, co może się akurat przydać. Nie może w niej zabraknąć: środków przeciwko ukąszeniom owadów, plastrów, wody utlenionej, wapna, bandaży, kompresów, żelu łagodzącego oparzenia słoneczne.

Co ze sobą zabrać

Żeby nie zaprzątać sobie głowy praniem podczas wypoczynku, lepiej jest zabrać ze sobą więcej dziecięcych ubrań. Idealnym rozwiązaniem będą: sportowe dresy, rozpinane bluzy, spodnie z kieszeniami i spora ilość T-shirtów. Nie zapominajmy też o przeciwdeszczowej kurtce i kaloszach, które okażą się niezbędne podczas deszczu. Przed słońcem natomiast ochronią nas: kremy z filtrem UV, przeciwsłoneczne okulary i bawełniana czapka na głowie.

Wakacje na campingu mogą być wielką frajdą dla całej rodziny. Jeśli dobrze je zorganizujemy i wybierzemy odpowiednie miejsce pobytu, wszyscy wrócimy zadowoleni i pełni nowych wrażeń.


fot. Katarzyna Piwecka, fotografia rodzinna Poznań (www.katarzynapiwecka.pl)