Każdy z nas od czasu do czasu cierpi na brak mobilizacji. Mamy świadomość tego, że musimy coś zrobić, jednak ciężko nam się do tego zabrać. Brakuje czasu, chęci, motywacji… Jak z tym walczyć i nauczyć się lepszej organizacji własnego działania?

Nie każdy z nas ma zdolność do mobilizacji i potrafi sam siebie zmotywować do działania. Czasem wystarczy mieć dobry plan, osoby w swoim otoczeniu, które nas wspierają czy wizję nagrody. Postaraj się kierować jednak kilkoma zasadami, które mogą pomóc Ci lepiej zapanować nad swoimi obowiązkami.


1.    Nie odkładaj nic na później To najlepsza możliwa rada. Staraj się na bieżąco wykonywać wszelkie czynności. Nie odkładaj ich na kolejny dzień w nadziei, że będziesz mieć więcej czasu wolnego. Zawsze przecież może coś innego wypaść, co w podobny sposób skomplikuje Twoje plany. Najlepiej jeszcze przed pójściem spać zastanów się nad tym, co powinnaś zrobić jutro.

2.    Nie pozwól, by coś Cię rozpraszało Zawsze znajdzie się coś, co może Cię rozpraszać. Nie pozwól jednak na to, by cokolwiek lub ktokolwiek zajęło Twoja uwagę na tyle, że ucierpią Twoje obowiązki. Rozplanuj tak czas, by mieć chwilę zarówno na obowiązki, jak i na relaks. W czasie odpoczynku możesz robić wszystko to, na co masz akurat ochotę.  

3.    Rób plan Staraj się robić plan na cały tydzień, a przynajmniej na następny dzień. Warto prowadzić w tym celu kalendarz, w którym na bieżąco będziemy zapisywać sobie swoje obowiązki. Stosuj formę wypunktowywania- gdy już coś zrobisz, wykreślaj z listy wykonane zadania. Nie musisz oczywiście spełnić wszystkiego co do minuty, ale staraj się trzymać grafiku.

4.    Nagradzaj siebie O wiele łatwiej wykonać nam niektóre obowiązki, jeśli na końcu czeka na nas świadomość otrzymania nagrody. Zaplanuj sobie, co powinnaś zrobić i obiecaj sobie, że po wykonaniu tej czynności zafundujesz sobie relaksacyjną kąpiel, pójdziesz do kosmetyczki, fryzjera czy na zakupy. To dobra metoda wychowawcza dla dzieci, jednak sprawdza się dobrze również w dorosłym życiu.