Kierować się namiętnościami- każdy z nas o tym marzy. Namiętności szukamy w miłości, poczuciu spełnienia i codziennych radościach. To dzięki niej nasze życie staje się o wiele ciekawsze i dostarcza nam wielu pozytywnych emocji, adrenaliny.

Do największych namiętności ludzkości zaliczamy przede wszystkim: władze, pieniądze i miłość. To z nimi wciąż gonimy. Pojęcie namiętności w języku polskim najczęściej odnosi się do seksualności i zmysłowości. Wiąże się je ze stanem odczuwania silnego i nieodpartego uczucia do drugiej osoby, które powoduje utratę kontroli intelektualnej nad zachowaniem. Psycholog, profesor Tomasz Maruszewski, współautor książki "Namiętności. Miłość - władza - ryzyko" podkreśla, że bardzo trudno, mówiąc o namiętnościach, stwierdzić czy w ich przeżywaniu dominuje serce, czy rozsądek.


Dzięki namiętnościom jednak człowiek jest w stanie osiągnąć dużo więcej niż pozwoliłby mu na to rozsądek. Poddając się jedynie emocjom zapominamy o strachu i swoich lękach, nie myślimy o konsekwencjach i łatwiej podejmujemy ryzyko.

Zdaniem psychologów stan namiętności możemy zdefiniować jako pojawienie się silnego dążenia do zdobycia bardzo wartościowej dla nas rzeczy, którą da się osiągnąć dużym nakładem wysiłku. Namiętności jednak mają to do siebie, że potrafią się szybko wypalić i wciąż pojawiają się nowe. Zdaniem psychologów do namiętnej miłości szybko się przyzwyczajamy i nasze emocje do ukochanej osoby się zmieniają. Głównie dlatego wciąż szukamy nowych bodźców, które będą w stanie zaspokoić potrzeby emocjonalne.
Warto jednak zaspokajać potrzeby swoich emocji. W przeciwnym razie czujemy się nieszczęśliwi i niespełnieni. Efektem tego są dziś tak liczne zachorowania na depresje, stany lękowe czy utrata sensu życia.

Dążąc do osiągnięcia coraz to nowych potrzeb liczy się coraz bardziej skuteczność i efektywność. By nie popaść w przesadną gonitwę za marzeniami i planami, warto znaleźć prawdziwe, niecodzienne pasje, które dodają uroku naszemu życiu. Czynią je bardziej niepowtarzalnym i pozwalają się realizować. Ludzie, którzy nie myślą o tym, by zdobyć uznanie otoczenia, skupiają się na własnym szczęściu i możliwość poddania się własnym zainteresowaniom bywa o wiele bardziej nagradzająca niż zdobycie statusu społecznego czy ekonomicznego.