Wstydzimy się ich, chowamy w butach, stosujemy doraźne, nieskuteczne metody. Zbyt często traktujemy swoje pięty po macoszemu, nie dbamy o nie, a powinny być przecież ozdobą stopy, a nie jej „piętą achillesową”…

Niby drobiazg, a potrafi zepsuć niejeden wakacyjny wyjazd… Ta wyjątkowo uciążliwa i przykra dolegliwość to pękające pięty - problem nie tylko estetyczny, ale i zdrowotny, dotykający zarówno kobiety, jak i mężczyzn.  Powierzchowne pęknięcia warstwy rogowej skóry mogą przekształcić się w dotkliwe, krwawiące rany, a stąd już tylko krok do infekcji bakteryjnej, czy wirusowej, a nawet zakażenia.

Suchość i złe buty
Skóra stóp jest zupełnie inna niż ta pokrywająca pozostałe części ciała – brak na niej gruczołów łojowych, przez co staje się mniej elastyczna oraz nie ma bariery chroniącej przed utratą wody.
Warstwa hydrolipidowa nie tylko chroni przed odwodnieniem, ale również przed mechanicznymi i chemicznymi czynnikami. Suchość skóry towarzyszy różnym chorobom takim jak cukrzyca, reumatyzm, niedoczynność tarczycy, atopowe zapalenie skóry czy łuszczyca. Jest także efektem procesów starzenia, nasilających się przy zaburzeniach hormonalnych i metabolicznych w okresie menopauzy i andropauzy.
Nieprawidłowa postawa i deformacje w obrębie stóp sprawiają, że w miejscach przeciążonych pojawiają się pod wpływem nacisku, pęknięcia. Objawy mogą się nasilać latem kiedy nakładamy klapki i sandały wykonane z twardych materiałów oraz bardzo często nie dające właściwego podparcia piętom, zbyt wąskie lub zbyt małe. Do tego najczęściej nosimy je na gołe stopy i tym samym skóra jest narażona na dodatkowe urazy. W pęknięcia mogą wnikać również różnego rodzaju substancje alergizujące, na przykład  służący do wyrobu skórzanego obuwia dwuchromian potasu oraz inne składniki syntetycznego obuwia.

W domu i w gabinecie
Ból spowodowany pęknięciami skóry to pierwszy sygnał do zdecydowanego działania. Zawsze warto skorzystać z umiejętności specjalistów – podologów i nowoczesnego wyposażenia ich gabinetów, a w pielęgnacji domowej trzeba stosować specjalne maści i kremy, których skład gwarantuje szybką, spektakularną poprawę. Marka Clarena rekomenduje szczególnie natłuszczającą, o bardzo bogatej recepturze,  maść na pęknięcia  - Rich Foot Ointment. Zawiera ona między innymi naturalne olejki eteryczne i woski, co chroni przed wysuszeniem i zapobiega ponownemu pękaniu – również w przypadku łokci i kolan. Produkt można stosować codziennie lub nakładać jako maskę. Aby wzmocnić efekt nawilżenia i podtrzymać elastyczność skóry warto stosować krem do stóp Silver Foot Cream, który łagodzi podrażnienia i przyśpiesza regenerację. Dzięki zawartości ekstraktów roślinnych oraz naturalnych olejków eterycznych, odżywia i pielęgnuję skórę. Doskonałym produktem uzupełniającym kurację jest spray do stóp Silver Foot Spray, do stosowania w ciągu dnia, mający działanie nawilżające, odświeżające i dezodoryzujące. Usuwa uczucie zmęczenia i zapobiega poceniu stóp, można go używać również na rajstopy.

Jeśli do takiej kompleksowej, domowej pielęgnacji dołączymy wizytę raz w miesiącu w specjalistycznym gabinecie – wkrótce pożegnamy się z bolesnym problemem.