Trójka Polskie Radio rozpoczęła akcję pt. "Nie trać słuchu". Codziennie na antenie radia poruszane będą problemy ze słuchem u dzieci i młodzieży, ale także: objawy pogorszenia słuchu i profilaktyka, głuchota jako choroba cywilizacyjna, wpływ głośnej muzyki na bywalców klubów, koncertów i posiadaczy przenośnych odtwarzaczy (mp3, telefonów komórkowych, etc.) oraz wpływ huku miejskiego oraz hałasu w miejscu pracy na słuch.

Na co dzień nie zdajemy sobie z tego sprawy, ale 70% Polaków odczuwa dziś problemy ze słuchem.  Naukowcy potwierdzają także fakt, że już za kilka lat aparaty słuchowe będą tak powszechne jak dziś okulary.


Co przyczynia się do pogarszania naszego słuchu? Przede wszystkim otaczający nas wszędzie hałas, od którego ciężko jest nam uciec. Negatywny wpływ na naszą słyszalność posiadają również :rozpowszechnione przenośne odtwarzacze muzyki, głośne koncerty, filmy wyświetlane w kinach, kanały telewizyjne nadawane z różnym natężeniem głośności.

Co dziesiąty Polak przyznaje, że z powodu hałasu odczuwa kłopoty ze zdrowiem i samopoczuciem. Jak wynika z raportu CBOS "Zagrożenie hałasem – opinie z lat 1999-2009" najczęstsze dolegliwości wymieniane przez badanych to: nerwowość, rozdrażnienie, nadpobudliwość, przemęczenie, bóle głowy, bezsenność.

Co gorsze pogarszanie się słuchu najczęściej rozwija się w ukryciu.Profesor Adrian Davies z Instytutu Badań nad Słuchem MRC twierdzi, że problemy ze słuchem ma ponad 500 milionów ludzi na całym świecie. Przewiduje on, że do 2015 roku liczba osób z utratą słuchu większą niż 25dB przekroczy 700 milionów, a do 2025 roku więcej niż 900 milionów ludzi na całym świecie będzie cierpieć z powodu niedosłuchu.

Problemy ze słuchem coraz częściej dotyczą dzieci w wieku szkoły podstawowej. W wielu przypadkach ma na to wpływ hałas, który jest obecny w szkole. Dzieci przebywają w nim na co dzień i nie pozwala on wrócić im do pełnej sprawności słuchowej po powrocie do domu. W konsekwencji dzieci zaczynają skarżyć się na występujące szumy uszne. Są one sygnałem, że coś jest nie tak. Słyszy je dziś ok. 30% populacji dzieci.