Paragon to nie tylko dowód zakupu, ale również dokument na podstawie, którego mamy prawo ubiegać się reklamacji, wymiany czy zwrotu zakupionego przez nas produktu.

Waz z początkiem wakacji rusza akcja Resortu Finansów „Weź paragon”, która posiada charakter przede wszystkim edukacyjno – prewencyjny. Podstawowym jej celem jest uświadomienie nas jako konsumentów i klientów o wymiernych korzyściach wynikających z egzekwowania prawa do odebrania paragonu dokumentującego sprzedaż. Pomysłodawcy akcji przekonują nas, że biorąc paragon łatwiej można dochodzić swoich praw, jeżeli towar nie odpowiada deklarowanej jakości bądź też usługa została wykonana nienależycie. Poza tym posiadając paragon mamy również pewność, że naliczony w cenie i uwidoczniony na paragonie podatek zostanie odprowadzony do budżetu państwa, a nie do kieszeni nieuczciwego sprzedawcy.


Co ważne i o czym warto pamiętać - dysponując paragonem wiemy dokładnie ile za co zapłaciliśmy i mamy porównywania cen w różnych sklepach.

Pracownicy Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów zachęcają Polaków do brania paragonów podczas każdych zakupów i zapowiadają kontrole sprzedawców, aby sprawdzić, czy ci wydają dowody zakupu. Kontrolerzy będą sprawdzali sklepy, bary, kluby nocne i inne popularne wśród turystów miejsca przede wszystkim nad morzem i w górach.