Kobieta na krańcu świata 2 to kontynuacja bestselleru Kobieta na krańcu świata. Martyna Wojciechowska już po raz drugi spisała swoje przeżycia i refleksje z podróży po najciekawszych zakątkach świata.
Program telewizyjny o tym samym tytule cieszy się ogromną popularnością  a książka jest jego znakomitym uzupełnieniem.

Bohaterkami tego cyklu dokumentalnego są wyjątkowe kobiety – kobiety, które w wielu miejscach na świecie są dyskryminowane i poniżane a ich prawa ograniczają się do rodzenia i wychowywania dzieci. W Afryce kobiety są masowo poddawane obrzezaniu, w Indiach i wielu krajach muzułmańskich zabijane w imię honoru rodziny lub kiedy znudzą się mężowi. W niemal całej Ameryce Południowej kobiety są ofiarami przemocy domowej. W Chinach pięć milionów kobiet rocznie usuwa ciążę, gdy okazuje się, że mają urodzić córkę.

Historie kobiet opisane przez dziennikarkę stanowią dowód na wyjątkową siłę, wytrwałość  i zaradność kobiet, niezależnie od szerokości geograficznej, uwarunkowań socjologicznych czy drogi życia którą podążają. Martyna Wojciechowska opowiada o nich ciepło, ale z właściwym sobie dystansem i dozą humoru. Książka ilustrowana jest pięknymi zdjęciami, które dopełniają opowieści.