Kawoszy u nas nie brakuje. Większość osób pracujących w biurach dzień pracy zaczyna właśnie od filiżanki kawy. Dla innych aromat tego napoju z rana działa nie tylko ożywczo, ale jego picie jest swoistym rytuałem. Jak się jednak okazuje nadmierne picie kawy może powodować… zwidy i halucynacje!

Kawa uznawana jest przez jednych za napój o działaniu zdrowotnym. Jej picie zaleca się osobom, które walczą z nadmiernymi kilogramami, głownie dlatego, że przyspiesza spalanie materii. Z drugiej jednak strony podnosi ciśnienie krwi i ma działanie pobudzające. Do tego, jak się okazuje pita w nadmiarze kawa może wywoływać halucynacje- a wszystko przez kofeinę w niej zawartą.


Brytyjscy naukowcy dowiedli, że do takiego stanu może doprowadzić nas 7 filiżanek czarnej kawy wypijanych codziennie.  Każda kolejna dolewka może grozić tym, że zaczniemy widzieć i słyszeć rzeczy, które tak naprawdę nie istnieją. Według badaczy groźniejszą dla nas kawą jest kawa rozpuszczalna.

Halucynacje wywołuje przede wszystkim kofeina, która zwiększa poziom hormonu stresu. Po przekroczeniu określonej dawki zaczyna zatruwać organizm i wywołuje halucynacje. Wiedza ta jest wynikiem badania wykonanego z udziałem 92 ochotników, którzy wypili 5 i więcej filiżanek w ciągu dnia. W efekcie słyszeli oni nieistniejące melodie.

Co ciekawe nie sama kawa może na nas tak działać, a wszystkie napoje, które mają w swoim składzie kofeinę, m.in.: napoje energetyczne, herbata oraz czekolada.