Gdy się pojawią każdy krok to prawdziwe katusze. To jednak przypadłość, która stosunkowa często dokucza wielu z nas. Przeczytaj, jak sobie z nimi poradzić.

Ostroga piętowa pojawia się zwykle nieoczekiwanie i staje się bardzo uciążliwa. Uniemożliwia swobodne poruszanie się. Najczęściej pojawia się u osób trenujących sporty, wykonujących stojącą pracę, noszących niewygodne buty lub z nadwagą. Inaczej ostroga nazywana jest wyroślami. Wszystko dlatego, że tworzy się od spodu pięty, uciskając przy tym  więzadła i ścięgna. Ostroga piętowa to zwyrodnienie stopy, które sprawia ogromny ból.


Lekarz ortopeda najczęściej określa czy mamy do czynienia z ostrogą. Może on również zalecić wykonanie zdjęcia rentgenowskiego.

Osoby cierpiące z powodu ostrogi powinny nosić specjalne wkładki , odciążające stopę. Poza tym nie obejdzie się także bez rehabilitacji. Najczęściej lekarze ortopedzi zalecają chorym zabiegi laseroterapii, fizykoterapii, a także masaże.  W celu złagodzenia bólów stosuje się leki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Pomóc mogą również ćwiczenia, polegające wyciągnięciu przed siebie stopy, ściągnięciu palców przy napiętych mięśniach łydek.  W takiej pozycji możemy kreślić po podłodze czubkami palców po kolei wszystkie litery alfabetu. Innym sposobem jest masaż woreczkami wypełnionymi kostkami lodu lub za pomocą zimnego ręcznika. W niektórych przypadkach jedynym wyjściem okazuje się operacja, polegająca na chirurgicznym usunięcia ostrogi.

Aby nie dopuścić do powstania tej przypadłości, warto na bieżąco dbać o właściwą wagę i nosić wygodne obuwie. Należy też unikać wysiłków, które długotrwale przeciążają stopy.