Bez telefonu komórkowego nie wyobrażamy sobie dzisiaj życia. Cały czas mamy go w zasięgu ręki i jest to najczęściej używane narzędzie do komunikacji. Z telefonu już nie tylko dzwonimy, ale także łączymy się z internetem czy wysyłamy maile. Okazuje się jednak, że ten gadżet może mieć zły wpływ na stan naszego zdrowia.

Telefon komórkowy w wielu domach zastąpił dzisiaj telefon stacjonarny. Każdy z domowników posiada własna komórkę, bez której się nie rusza. Wiele osób nawet nie zdając sobie z tego sprawy jest dziś uzależnionych od korzystania z tego niewinnego aparatu. Jak objawia się uzależnienie od telefonu komórkowego? Przede wszystkim poprzez narastający stres i rozdrażnienie, gdy nie mamy go w pobliżu.
Coraz częściej pojawiają się także głosy na temat tego, że częste korzystanie z telefonu komórkowego może przyczynić się do zachorowania na nowotwór mózgu. Kilka lat temu dr David Sheffield z University of Staffordshire przebadał 106 użytkowników telefonów komórkowych. 16 procent z nich wykazywało rozdrażnienie po skorzystaniu z telefonu lub zbytnio zajmowało się tym urządzeniem. Prowadziło to w rezultacie do stresu. Dalsze badania wykazały, że u tych, którzy ograniczyli korzystanie z telefonu, obniżyło się ciśnienie tętnicze krwi.


Nowotwór mózgu może być wywołany poprzez pole magnetyczne, które wytworzone przez aparat telefoniczny oddziaływuje na nas. Potencjalne niebezpieczeństwo ryzyka zachorowania na nowotwór mózgu, spowodowanego przez promieniowanie elektromagnetyczne telefonu może być więc bardzo wysokie. Warto dodać, że nowotwór mózgu potrzebuje często dziesiątków lat, aby urosnąć do wykrywalnej postaci.

Telefony komórkowe, które dzisiaj wykorzystujemy posiadają zgodność ze współczynnikiem SAR (Specific Absorption Rate). To właśnie jego wartość informuje nas, jak dużo energii wypromieniowanej przez dany aparat absorbowane jest przez organizm użytkownika. Współczynnik określa się w watach na kilogram. Od 2001 roku wartości SAR podawane są w instrukcjach obsługi wszystkich sprzedawanych aparatów.

Jeżeli chcemy z redukować promieniowanie fal na naszą głowę, warto częściej stosować zestawy głośnomówiące, prowadzić rozmowy w miejscach, w których jest wysoka jakość sygnału, a zanim przyłoży się aparat do ucha warto odczekać krótką chwilę.

Korzystanie z telefonów komórkowych powinny ograniczyć kobiety w ciąży. Amerykańscy naukowcy dowiedli, że negatywnie wpływają one na zdrowie ich dzieci w przyszłości. Zdaniem naukowców, używanie telefonów komórkowych powoduje kłopoty psychiczne i emocjonalne. Skutki takie jak:  nadpobudliwość, kłopoty z koncentracją, problemy emocjonalne i trudności w kontaktach z rówieśnikami mogą ujawnić się dopiero w wieku szkolnym.

Dzieci z kolei nie powinny korzystać z telefonów komórkowych do momentu, w którym skończą 7 lat. Jak podają naukowcy, wystarczą tylko dwie, trzy rozmowy telefoniczne dziennie, by zaobserwować te negatywne konsekwencje w przyszłości.