Miejsce, które zadziwia ilością zabytków, zieleni oraz domków ukrytych wśród pokrytych roślinami gór. Gdzie historia spotyka się z nowoczesnością – gdzie możesz pospacerować po brukowanych, wąskich uliczkach, zrelaksować się w jednym z klimatycznych lokali przy najlepszym czeskim piwie i zrobić zakupy w butikach takich projektantów jak Prada czy Dolce & Gabbana.
I pomimo, że ogromna ilość turystów nie pozwala na spokojny spacer, to niezwykłe miasto oczaruje Was tak, że na pewno będziecie chcieli do niego wrócić.

Chcąc opisać wszystkie zalety tej niezwykłej miejscowości nie wiadomo od czego zacząć. Niezliczona ilość pięknych miejsc, powoduje także, że do Pragi zdecydowanie lepiej wybrać się na dłuższy okres czasu. Sam weekend może bowiem nie wystarczyć, aby poznać wszystkie zakątki i tajemnice tego wyjątkowego miasta. Niezależnie od tego, są w Pradze miejsca, które muszą być obowiązkowym punktem każdej wycieczki.

Niezwykłe tereny...

Sam wjazd na czeską ziemię to niesamowite widoki. Piękne pagórkowate ukształtowanie terenu zapiera dech w piersiach. Dodatkowego uroku dodają postawione pośród wzniesień domki, zarówno malutkie, jak i większe rezydencje. Wzgórza i pagórki, które kształtowały się przez tysiące lat, tworzące niesamowity pejzaż.

Podróż w czasie...
Czechy jak i sama Praga to jakże niezwykła historia oraz obrazujące ją miejsca i obiekty. Wjazd do centrum miasta zadziwia swoim urokiem i ilością niewiarygodnie pięknych zabytków.
Ogromny zachwyt budzi ilość cudownych mostów łączących dwa brzegi Wełtawy. Najbardziej znanym z nich jest most Karola. Każdego dnia zarówno w dzień jak i w nocy spacerują po nim rzesze turystów. Niezależnie od tego most zachowuje wyjątkowy urok dzięki ulicznym grajkom, malarzom oraz sprzedawcom pamiątek. Największy podziw budzi jednak jego przepiękny wygląd i historie z nim związane. Na moście umieszczonych jest trzydzieści figur i grup rzeźb. Wśród nich nie można przeoczyć postaci św. Jana Niepomucena – wikariusza, który został utopiony w Wełtawie, po tym jak sprzeciwił się władcy. Każdy przechodząc powinien dotknąć psa umieszczonego na brązowej tablicy u stóp rzeźby – bowiem to przynosi szczęście.
Spacerując po moście Karola nie sposób nie zwrócić uwagi na niesamowity widok, pośród którego na wzgórzu króluje Zamek Praski, największy na świecie pod względem zajmowanej powierzchni. Wyjątkowe wrażenie zrobi na Was nocą, dzięki pięknemu oświetleniu. Trudno wtedy o większy romantyzm.
Wełtawę warto zwiedzić także od innej strony. Można udać się w podróż jednym z wielu udostępnionych dla turystów statków, które od rana do nocy tworzą niezwykłą wodną atmosferę miasta.
Miłośnikom zabytków sakralnych z pewnością do gustu przypadnie Katedra św. Wita, Wacława i Wojciecha, która zadziwia swoją wielkością i rozmachem, zarówno oglądając ją wewnątrz jak i z zewnętrznej strony. Niesamowite wrażenie robi jej wnętrze, które zachwyca swoim wyjątkowym układem i wystrojem niczym z filmów o średniowieczu.

Barwy Pragi…
Praga to miasto niezwykle zielone. I chodzi tutaj zarówno o zwykłe praskie uliczki jak i specjalnie wybudowane na życzenie władców parki i ogrody. Mówiąc o Pradze nie sposób ominąć ogrodów zamkowych, czy takiego miejsca jak Ogród Wallensteina przy pałacu Księcia Albrechta von Wallensteina, do budowy którego wyburzono 23 domy, cegielnię i 3 ogrody. To pozwala wyobrazić sobie jego ogrom.
Jeśli dopisze Wam szczęście możecie trafić na jeden z kolorowych jarmarków bądź imprez, które odbywają się na Rynku Staromiejskim. Każda z nich zamienia rynek w niezwykle barwny i tętniący życiem element tego wyjątkowego miasta. Jego niewątpliwym uatrakcyjnieniem jest Ratusz Staromiejski, mocno zniszczony po wojnie. To na nim znajduje się jeden z najbardziej znanych zegarów na świecie – zegar astronomiczny Orłoj. Codziennie między 9 a 21 gromadzi rzesze turystów, chcących zobaczyć animację znajdujących się na nim figurek 12 apostołów. Niewątpliwie dodaje on uroku temu miejscu.
Praga to także wyjątkowy, rozciągający się na niezwykle duży obszar plac Wacława, który licznie odwiedzany jest przez turystów, stanowiący także popularne miejsce demonstracji wśród Czechów. Warto również odwiedzić żydowską dzielnicę Josefov oraz Złotą Uliczkę z małymi domkami, pośród których można się poczuć niczym Alicja w Krainie Czarów..
Stolica Czech to również miasto, w którym widać jego bardziej nowoczesny rozkwit. Nowe Miasto to szereg sklepów i butików. Raj dla miłośniczek zakupowych szaleństw.
A to tylko malutki element tego, co możecie zobaczyć w Pradze. Przed wyjazdem warto poczytać o tym mieście, gdyż łatwiej potem poznać jego historię i tajemnice.


Czas relaksu i rozkoszy podniebienia…

Gdy już poczujecie zmęczenie po czeskich podróżach i zapragniecie chwili wytchnienia nie będzie z tym najmniejszego problemu. Centrum Pragi to niesamowita ilość kafejek, barów i pubów. Nie zawsze łatwo w nich o miejsce, ale na pewno warto skosztować wyjątkowych potraw oraz chyba najbardziej znanego w świecie piwa. Czeska kuchnia to prawdziwa bomba kaloryczna, oparta przede wszystkim na wieprzowinie, ziemniakach, śmietanie i chlebie. Ukształtowała się pod wpływem krajów sąsiedzkich – Śląska, Bawarii, Austrii, Węgier i Słowacji. Jest niezwykle „ciężka”, ale jednocześnie jest rajem dla podniebienia wszystkich smakoszy. Będąc w Pradze grzechem byłoby nie spróbować takich potraw jak chociażby knedliki z tradycyjnym, aromatycznym sosem.

Pomimo, że jest to wielka stolica europejska ceny nie odbiegają wiele od polskich. Na wypoczynek w Pradze może sobie pozwolić zatem każdy. Oczywiście należy dokładnie zwrócić uwagę na ceny, gdyż są one bardzo zróżnicowane.

Każdy kto był w Pradze od razu się w niej zakochał. O miejsce idealne na romantyczny wyjazd jak i krajoznawczą wycieczkę, na dłuższy pobyt jak i weekendowy wyjazd.