Są choroby, o których wolimy milczeć. Wstydzimy się pójść z nimi do lekarza, czy do apteki, by zakupić lekarstwo, które złagodzi nasze uczucie dyskomfortu. Z pewnością należą do nich hemoroidy.

O hemoroidach wolimy milczeć. Tymczasem dzisiaj zmaga się z tą dolegliwością znaczna ilość osób. Przypuszcza się, że co trzecia osoba po 30 roku życia sporadycznie lub często cierpi na hemoroidy. Na występowanie żylaków odbytu, inaczej nazywanych również guzkami krwawniczymi najczęściej narażone są osoby wykonujące wielogodzinną pracę siedzącą. Do ich powstawania przyczynia się również nieodpowiednia perystaltyka jelit, zaparcia, zła dieta, podeszły wiek i uwarunkowania genetyczne.  


Termin „hemoroidy” pochodzi od greckiego słowa, oznaczającego inaczej krwawienie. Homoroidy pojawiają się w momencie, gdy w splocie naczyń w błonie śluzowej odbytu dochodzi do zatrzymania krwi i nie może ona swobodnie znaleźć ujścia. Skutkiem tego pojawiają się niewielkie guzkowate wypukłości w błonie śluzowej.

Najczęstsze objawy hemoroidów:

- ból
- świąd
- krwawienia z odbytu
- uczucie dyskomfortu

Leczenie

Istnieje cała gama leków na hemoroidy, dostępnych bez recepty w aptekach. Ich stosowanie ma na celu głównie złagodzenie objawów i pomoc w zwalczeniu ewentualnych stanów zapalnych. Środki farmakologiczne przede wszystkim łagodzą ból i dyskomfort oraz bardzo często mogą prawie całkowicie uwolnić nas od problemu.

Jeżeli jednak leki nie pomogą, należy zwrócić się po poradę do lekarza proktologa. Wizyta u specjalisty pozwoli na postawienie prawidłowej diagnozy, a także na dobranie stosownej metody terapii. Zdarza się, że żylaki odbytu wymagają chirurgicznego usunięcia. Jednym z najbardziej skutecznych sposobów operacyjnych jest zabieg Morinagi, polegający na podkłuwaniu naczyń po wcześniejszym zastosowaniu sondy usg.

Do innych, sprawdzonych sposobów na hemoroidy należą: wymrażanie i koagulacja (fotokoagulacja laserowa, koagulacja jedno- i dwubiegunowa). O zalety i wady wszystkich tych metod warto dokładnie wypytać lekarza.