Jeśli urodziłaś niedawno dziecko i myślisz o powrocie do życia seksualnego? Jeśli chciałabyś znowu poczuć bliskość swojego partnera ale nie chcesz ponownie zajść w ciążę? Koniecznie pomyśl o właściwej dla siebie antykoncepcji.

Sześć miesięcy po porodzie koniecznie udaj się do swojego ginekologa na kontrolną wizytę, podczas której powinnaś porozmawiać z lekarzem o swoich potrzebach i obawach związanych z powrotem do życia seksualnego. Lekarz oceni twój stan zdrowia i zaproponuje Ci jedną z metod antykoncepcji, która będzie najlepsza dla ciebie, zdecydujesz sama.


Do dyspozycji masz antykoncepcję hormonalną. I już na samym początku całkowicie odrzuć pogląd, że naturalne karmienie zabezpiecza przed zajściem w ciążę. Kiedy kobieta karmi dziecko wyłącznie piersią, jajeczkowanie ulega zahamowaniu, szczególnie przez pierwsze sześć miesięcy. Nigdy jednak nie ma pewności, kiedy powróci płodność. Dlatego zastanów się przed podjęciem takiego ryzyka?

Jeśli nie karmisz dziecka piersią, pierwszej owulacji możesz spodziewać się pomiędzy szóstym a ósmym miesiącem po porodzie. Co jest jednoznaczne z możliwością zajścia w ciążę, nawet jeśli nie wystąpiło jeszcze pierwsze krwawienie miesiączkowe. Kobiety, które zrezygnowały z karmienia piersią, bądź nie mają pokarmu mogą stosować pigułki antykoncepcyjne dwuskładnikowe, czyli takie, które zawierają estrogen i progestagen. Optymalny czas powrotu do tabletek powinien nastąpić po dwóch – trzech prawidłowych cyklach miesiączkowych. Jeśli twój stan zdrowia nie pozwala na antykoncepcję lekarz powinien zaproponować ci inną metodę zapobiegania ciąży.

Jeśli karmisz maluszka piersią, medycyna także oferuje antykoncepcję hormonalną równie skuteczną i bezpieczną, pigułkę jednoskładnikową tzw. minipigułkę, która zawiera tylko progestagen. Niewielkie ilości tego hormonu są bezpieczne dla dziecka i nie hamują wydzielenia pokarmu. Minipigułka nie powstrzymuje owulacji, jej działanie polega na zagęszczaniu śluzu w szyjce macicy, przez co tworzy barierę dla plemników. Należy jednak pamiętać, żeby je zażywać codziennie o jednakowej porze, ponieważ dopuszczalne opóźnienie w przyjmowaniu tego typu tabletek to jedna – dwie godziny, dłuższa przerwa znacznie obniża skuteczność tej metody. Zażywa się je bez siedmiodniowych przerw typowych dla przyjmowania pigułek dwufazowych.

Alternatywą dla tabletek są zastrzyki antykoncepcyjne. Podobnie jak pigułki zawierają tylko jeden hormon – progestagen i mogą je stosować również kobiety karmiące. Ta forma antykoncepcji jest dobrym rozwiązaniem dla zapominalskich mam, bo zastrzyk przyjmuje się raz na tydzień. Należy jednak pamiętać o jego przedłużonym działaniu, ponieważ może on pozostawać w organizmie nawet do dziewięciu miesięcy. Jeśli więc planujesz antykoncepcję na krótszy czas pomyśl o innej metodzie.

Do wyboru zostały jeszcze środki zewnętrzne, czyli prezerwatywy i środki chemiczne, które są na tyle dostępne, że możesz po nie sięgnąć już w czasie pierwszych zbliżeń po porodzie. Jak wiadomo od dawna zaletą prezerwatyw jest to, że chronią przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, co jest szczególnie ważne w pierwszych tygodniach młodej mamy, gdyż drogi rodne kobiety są bardzo podatne na infekcje. Po sześciu – ośmiu tygodniach po urodzeniu dziecka, gdy macica się obkurcza a jej śluzówka się regeneruje, możesz poprosić lekarza o założenie wkładki domacicznej, potocznie zwanej „spiralą”, która w swoim składzie ma dodatek miedzi, srebra lub hormonów. Miedź i srebro zmniejszają ruchliwość plemników, co uniemożliwia im dotarcie do komórki jajkowej i jej zapłodnienie. Jeśli jednak urodziłaś dziecko poprzez cesarskie cięcie z tą metodą antykoncepcji musisz poczekać, aż rana w jamie brzusznej się zagoi.

Na szarym końcu pozostaje metoda naturalna planowania rodziny, czyli dobrze znany kalendarzyk, polegająca na mierzeniu temperatury, obserwacji śluzu Bilingów oraz metoda termiczno – objawowa, będąca połączeniem dwóch poprzednich. Stosowanie tych metod wymaga jednak szczegółowej wiedzy o funkcjonowaniu kobiecego ciała i samodyscypliny.

Przeanalizuj dostępne dla ciebie metody antykoncepcji. Skonsultuj decyzję ze swoim lekarzem, który zna stan twojego zdrowia. Omów również ten temat z twoim partnerem i razem wybierzcie najlepszą dla ciebie metodę antykoncepcji, by znów cieszyć się aktywnym życiem seksualnym.

fot. Katarzyna Piwecka, fotografia rodzinna Poznań (www.katarzynapiwecka.pl)