Jeśli aktualnie oczekujesz na przyjście na świat swojego maleństwa, a przy tym jesteś szczęśliwą posiadaczką psa, zapewne zastanawiasz się nad tym, jak będzie wyglądało pierwsze spotkanie tych dwojga. Jak zareaguje pies? Czy będzie szczekał na Twoją, długo wyczekaną pociechę, czy nie zrobi jej krzywdy? Jak maluszek zareaguje na widok psiaka? To nurtujące pytania, które dotyczą wielu z nas. Jak więc przygotować czworonoga na to pierwsze spotkanie?

Jeśli Twój psiak zna swoje miejsce, jest posłuszny, wyszkolony , kocha dzieci i wykonuje bez problemu Twoje komendy wszystko powinno pójść dobrze. Nie zawsze jednak nasze zwierzęta zachowują się tak, jakbyśmy chcieli. Należy pamiętać, że to zwierzęta, które kierują się w swoim postępowaniu głównie instynktem. Nie możemy przewidzieć, czy nasz pies zaakceptuje noworodka, zwłaszcza, jeżeli to on do tej pory odgrywał w Waszej rodzinie pierwsze skrzypce. Psiak będzie miał prawo czuć się zagrożony, bo uwaga jego właścicieli zamiast na nim, skupi się na niemowlęciu.


Musimy więc odpowiednio przygotować go do tego spotkania i postarać się zmienić nieco zasady gry jeszcze przed porodem. Najważniejszą zasadą jest również zaszczepienie i odrobaczenie psa, by nie stanowił zagrożenia dla dziecka. Jeśli to możliwe- oduczmy zwierzę wchodzenia bez naszego pozwolenia do naszej sypialni lub pokoju dziecięcego. Pies musi się nauczyć, że będzie w nim spało niemowlę i nie będzie mógł go budzić. Pies może do niego wchodzić jedynie wtedy, gdy mu na to pozwolimy.

Jeśli noworodek przyjdzie już na świat, dobrze, aby ktoś z rodziny przyniósł do domu do powąchania dla psa kilka rzeczy, przesiąkniętych zapachem noworodka. Pies będzie miał możliwość go poznać. Gdy dziecko pojawi się już w domu, dajmy możliwość powąchania czy nawet polizania go przez psa. Zachowujmy się zupełnie normalnie i nie odtrącajmy zwierzęcia- dajmy mu odczuć, że jest tak samo ważny. Pozwólmy uczestniczyć mu w codziennych obowiązkach, takich jak karmienie czy przewijanie dziecka. To rozwinie u czworonoga więź z maluchem i jego instynkt do opieki nad niedojrzałym członkiem jego „stada”.

Jeżeli pies zacznie reagować szczekaniem, gdy maluszek zacznie płakać , możemy go za to nagrodzić. Wtedy poczuje się potrzebny i za nie odpowiedzialny. Będzie też za każdym razem nas informować, że coś jest nie tak. Pod żadnym pozorem nie dawajmy psu mleka, które pozostanie z karmienia.

Nie zostawiajmy też nigdy niemowlęcia samego z psem w jednym pomieszczeniu- zawsze nadzorujmy ich relację i ingerujmy, gdy widzimy, że pies staje się nerwowy.  Nawet niechcący dla zabawy nasz czworonóg może przewrócić dziecko czy je wystraszyć. Niejednokrotnie już trochę starszy maluch będzie także poprzez zabawę dokuczać psu. Wtedy także musimy wkroczyć do akcji i zabronić dziecku kategorycznie takiego zachowania.

Dzięki temu, że dziecko od początku będziemy uświadamiali o tym, że pies to żywa istota, która czuje i też może odczuwać ból, nauczymy dziecko empatii.


fot. Katarzyna Piwecka, fotografia rodzinna Poznań (www.katarzynapiwecka.pl)