Wiele dzieci marzy o własnym kocie, psie czy chomiku. Potrafią włożyć wiele wysiłku w namawianie rodziców na zakup pupila. Czy warto jednak ulegać namowom naszych pociech? Jak zmienia się dom po zakupie zwierzęcia?

Alergia...
Częstym problemem jest alergia na zwierzęta występująca u dzieci. Dolegliwość ta rzeczywiście powoduje, że posiadanie zwierzaka wiąże się z przykrymi dolegliwościami, które w przyszłości mogą być niebezpieczne. Dobrym rozwiązaniem jest kupno rasy psa lub kota, które uczulają w mniejszym stopniu. Warto również częściej czesać i kąpać zwierzaka, a także odkurzać mieszkanie. Pamiętajcie, że dywany są skupiskami alergenów. Jeśli więc Wasze dziecko jest uczulone, lepiej się ich pozbyć.
Ciekawostką jest, że psy uczulają rzadziej niż koty, to samo dotyczy samic, które wytwarzają mniej alergenów niż samce.

Agresja...
Nie dziwią obawy rodziców o bezpieczeństwo dziecka podczas przebywania ze zwierzętami. Mówiono bowiem o wielu przypadkach pogryzienia dzieci przez psy. Jednak odpowiednio wychowany, stabilny emocjonalnie psiak czy kot rzeczywiście będzie nieodłącznym przyjacielem naszej pociechy. To w wychowaniu zwierzaka tkwi problem. Pamiętajcie, aby także dziecko nauczyć postępowania ze czworonożnym ulubieńcem. Są one bardzo cierpliwe i delikatniejsze w stosunku do dzieci. Czasem jednak zbyt uporczywe ciąganie za uszy może zdenerwować zwierzaka. Zazwyczaj ich złość ogranicza się do warknięcia lub po prostu ucieczki.

Obowiązek...
Każdy się zgodzi, że zwierzak to ogromny obowiązek. Obietnice sprostania im to chyba najczęstszy argument, którym dzieci starają się przekonać rodziców. Ale obowiązki to również najczęstszy powód budzący obawy wśród dorosłych domowników. Niejednokrotnie bywa, że pełne zapału dzieci wkładają całe serce w opiekę nad pupilem jedynie na początku. Później to na rodziców spada obowiązek spacerów, kąpieli itd. Każdy medal jednak ma dwie strony. Takie dodatkowe zajęcia bez wątpienia pomogą w nauce odpowiedzialności. Nowe obowiązki sprawiają, że dzieci czują się dostrzeżone i traktowane bardziej poważniej i doroślej. Uczą się również postępowania z innymi, zrozumienia i czułości. Zwierzak pomaga dzieciom w pokonaniu nieśmiałości i lękliwości, dodaje pewności siebie.

Towarzystwo...

Pies to najlepszy przyjaciel człowieka... w szczególności dziecka. Taki przyjaciel na pewno sprawi, że dziecko nie będzie czuło się samotne. Zwierzęta odczuwają szczególną więź z dziećmi, co sprawia, że często nie odstępują je na krok. To zatem odpowiednie rozwiązanie dla naszych pociech, które są niezwykle towarzyskie i nie lubią przebywać same.

Zwierzak to i przyjemność, i obowiązek. Najważniejsze, aby przed zakupem poważnie zastanowić się czy na posiadanie zwierzaka pozwoli nam czas i pieniądze, czy zapewnimy pupilowi odpowiednią opiekę. Jednak gdy już zdecydujemy się na przyjęcie nowego członka rodziny, na pewno zyskamy wspaniałego przyjaciela.