Kobiece nogi są jednym z głównych obiektów westchnień mężczyzn. Jednak piękno nóg wcale nie zależy od ich kształtu czy długości, lecz przede wszystkim od stanu zdrowia. Drobna siateczka niebieskich żyłek, spuchnięte kostki, uczucie „ciężkich nóg” to problemy, z którymi często mamy do czynienia, a nie wpływają pozytywnie na wygląd nóg.
Układ krwionośny, utkany z plątaniny żył głębokich i powierzchniowych, odpowiada za transport krwi do serca. W przeciwieństwie do tętnic, którymi krew pod dużym ciśnieniem rozprowadzana jest od serca do wszystkich zakątków ciała, żyły mają utrudnione zadanie. Płynąc „pod prąd”, czyli z powrotem w górę, pokonując po drodze prawo grawitacji, muszą ponownie dostarczyć czerwony eliksir życia do centrum układu krwionośnego. Dlatego też sporym ułatwieniem dla pracy układu żylnego jest aktywność fizyczna, która stymuluje krążenie poprzez rytmiczną pracę mięśni. Z kolei aktywność zawodowa, zarówno praca stojąca, jak siedząca, niekorzystnie wpływa na cyrkulację krwi i często jest przyczyną bólu i opuchniętych kończyn, zmęczonych po całym dniu obowiązków zawodowych.

Kłopoty żylne mogą dotyczyć praktycznie każdego, lecz w szczególności są na nie narażone kobiety aktywne zawodowo, którym brakuje czasu na regularne ćwiczenia fizyczne, bądź borykają się z nadwagą. Szacuje się, że w Polsce co czwarta kobieta i co dziesiąty mężczyzna uskarża się na dolegliwości kończyn dolnych.

Zwykle bagatelizujemy pierwsze symptomy dolegliwości żylnych, traktując choćby pojawiające się tzw. „pajączki” w kategoriach kosmetycznych. Natomiast nawet opuchnięte kostki czy obrzęki po ciepłej kąpieli są objawami sygnalizującymi początki problemu. Warto wtedy pomyśleć o zmianie trybu życia, zacząć więcej ćwiczyć, częściej chodzić na spacery, a także zmienić swoją dietę i utrzymywać prawidłową masę ciała. Jednocześnie, aby nie dopuścić do poważniejszych powikłań żylnych, należy regularnie dbać o stan kończyn dolnych dostarczając organizmowi składników o dobroczynnym działaniu na system krążenia. Aby sobie pomóc możemy sięgnąć po preparaty, których składniki wpływają na wzmocnienie ścian naczyń krwionośnych, poprawę elastyczności i prawidłowe funkcjonowanie żył. Szukaj w ich skaldzie m.in.: wyciągu z kasztanowca, arniki, wąkroty azjatyckiej, Należą do nich m.in.: Varixinal, Lioton 1000, Aescin, Esceven, AtroGel.