Zdarza się, że pomimo 30 lat musimy walczyć z problemami, o których, wydawałoby się, już dawno powinnyśmy zapomnieć. Tak jest również w przypadku trądziku. Wbrew pozorom to nie tylko problem nastolatek. Coraz częściej do gabinetów przychodzą kobiety po 25. roku życia, które nie mogą pozbyć się przykrych efektów z nim związanych.

Przyczyny...
Nie zawsze jest to kontynuacja trądziku młodzieńczych lat. W niektórych przypadkach dotyka panie dopiero w wieku 26-28 lat. Wraz ze zwiększeniem intensywności problemu naukowcy coraz bardziej zaczęli zastanawiać się nad powodami występowania trądziku w wieku dojrzałym. Ich badania wskazały, że duże znaczenie ma tutaj zmiana trybu życia. Coraz „szybsze” dni, duża ilość stresu oraz spożywanie przetworzonych produktów z konserwantami negatywnie wpływa na stan naszej cery. To właśnie te czynniki uznane zostały za przyczyny występowania trądziku wieku dojrzałego. Dodatkowo często jest to także kwestia ilości i typu hormonów. Niestety kobiety są bardziej narażone na zmiany hormonalne, dlatego w dojrzałym wieku problem ten częściej występuje u pań niż panów.

Leczenie...
Pomimo, że trądzik młodzieńczy i dojrzały mają takie same objawy, wymagają odmiennego leczenia. Pamiętajcie, że skóra dojrzała ma inne potrzeby i właściwości. Unikajcie zatem kosmetyków przeznaczonych dla nastolatek.
Używajcie produktów działających matująco i nawilżająco. Dobrze jeśli posiadają odpowiednie filtry ochronne. Ważne są także kremy na noc, które matują i jednocześnie regenerują skórę. Są to np. kosmetyki zawierające retinol, kwas glikolowy, kwasy owocowe. Uważajcie na preparaty wysuszające skórę. Wbrew pozorom mogą one przynieść więcej szkód niż korzyści poprzez zwiększenie wytwarzania łoju.
W przypadku problemowej cery niezwykle ważna jest odpowiednia higiena. Nie zapominajcie o zmyciu makijażu na koniec dnia. Co najmniej dwa razy dziennie, rano oraz wieczorem, przemywajcie twarz letnią wodą z dodatkiem odrobiny środka antybakteryjnego. Następnie użyjcie bezalkoholowego toniku.

Specjalistyczna pomoc...

Zawsze warto udać się do lekarza lub kosmetyczki. Domowe sposoby mogą czasami przysporzyć wielu kłopotów. Specjaliści doradzą odpowiednie leczenie oraz poradzą jak dbać o cerę z problemami.
Lekarz może zalecić leki stosowane zarówno zewnętrznie (maści i kremy zawierające substancje przeciwzapalne oraz antybakteryjne) jak i wewnętrznie (często małe dawki antybiotyków). W niektórych przypadkach stosowana jest terapia hormonalna, która pozwala na regulację wydzielania hormonów. Leczenie to polega na przyjmowaniu tabletek antykoncepcyjnych. W przypadku dużych zmian warto odwiedzić endokrynologa, który zaleci odpowiednią terapię. Skuteczną metodą jest leczenie tabletkami, które w swoim składzie zawierają pochodną witaminy A – izotretynoinę.