Moda na kosmetyki naturalne i organiczne zapanowała na całym świecie. Sięgają po nie również Polki, które mają dość chemii obecnej w kosmetykach i żywności. Jednak jak rozpoznać, czy dany kosmetyk jest rzeczywiście naturalny.

Producenci kosmetyków często używają w opisach swoich produktów słów „BIO” oraz „EKO”. Czasem skład takich kosmetyków nie spełnia warunków, by kosmetyk mógł  uzyskać miano prawdziwie naturalnego czy ekologicznego. Takie produkty zawierają w sobie jedynie kilka procent wyciągów roślinnych pochodzenia naturalnego, podczas gdy reszta składu to czysta chemia. „Zgodnie z wymogami jednostek certyfikujących wyróżnione zostały dwie grupy kosmetyków prawdziwie BIO i EKO. Pierwsza grupa to kosmetyki ekologiczne i organiczne – nazwijmy je BIO, druga grupa to kosmetyki ekologiczne, czyli EKO. Dla obydwu minimalny udział surowców naturalnych i pochodzenia naturalnego wynosi 95%. Ponadto, przy produkcji kosmetyków BIO czyli inaczej ekologicznych i organicznych, minimum 95% zastosowanych wyciągów roślinnych musi pochodzić z certyfikowanych upraw ekologicznych. Dla kosmetyków EKO ten udział musi wynosić minimum 50%. Warto także zwrócić uwagę na certyfikaty przyznawane przez międzynarodowe stowarzyszenia.” – wyjaśnia Jolanta Wieczorek, przedstawiciel firmy Matique.pl, zajmującej się dystrybucją kosmetyków naturalnych w Polsce.


Zdrowy tryb życia i rosnąca świadomość zagrożeń kryjących się we wszechobecnej chemii powoduje, że wracamy do korzeni i zaczynamy doceniać potęgę natury. BIO kosmetyki zdecydowanie rzadziej uczulają i są przyjazne środowisku. Szeroka gama składników naturalnych pozwala na dobranie odpowiedniego kosmetyku dla naszych potrzeb. Doceniają to również Polki, dlatego na naszym rynku pojawiają się kolejne marki. Ostatnio, rynek kosmetyków naturalnych wzbogacił się o markę Kuomayé Bio, dostępną w sklepie Matique.pl. To prawdziwe certyfikowane BIO kosmetyki.
Wśród kosmetyków Kuomayé Bio znajduje się m. in. wiele produktów przeznaczonych do makijażu. Podrażnione, czerwone i łzawiące oczy to problem wielu kobiet o wrażliwych oczach. Niekiedy codzienny makijaż jest wręcz niemożliwy do wykonania. Idealnym rozwiązaniem będzie wydłużająco–podkręcająca rzęsy maskara „Deep Black” marki Kuomayé Bio z czarnymi pigmentami, która idealnie podkreśli spojrzenie, jednocześnie pielęgnując i nie podrażniając oczu. W ofercie marki znajdziemy również organiczny eye-liner, kredkę do oczu, naturalny  podkład do twarzy, błyszczyk, a także kosmetyki pielęgnacyjne, takie jak szampony, kremy i żele pod prysznic.


Produkty Kuomayé Bio posiadają międzynarodowy certyfikat ECOCERT, przyznawany przez stowarzyszenie działające w ponad 80 krajach, kontrolujące m.in. jakość kosmetyków ekologicznych. Certyfikat uznawany jest na całym świecie, także w Stanach Zjednoczonych i Japonii. Oznacza to, że musiały spełnić bardzo restrykcyjne kryteria stawiane producentom kosmetyków naturalnych przez tą jednostkę. Naturalne produkty Kuomayé Bio nie zawierają pochodnych przemysłu petrochemicznego, ani parabenów. Żaden składnik nie został przetestowany na zwierzętach. „Kuomayé Bio charakteryzują się eleganckim i stylowym opakowaniem. Wśród kosmetyków naturalnych to produkty łączące luksus i przystępną cenę” – dodaje Jolanta Wieczorek z firmy Matique.pl – wyłącznego dystrybutora marki Kuomayé Bio w Polsce.