Czym jest sceptycyzm? Według słowników sceptycyzm oznacza postawę, polegającą na krytycznym badaniu poglądów swoich i innych pod kątem tego, na ile są one rzeczywiście prawdziwe. W potocznym języku sceptykami nazywamy najczęściej osoby, które kierują się zbytnią zachowawczością w codziennym życiu.
Z jednej strony bycie sceptykiem może być całkiem przyjemne. Kierowanie się zdrowym rozsądkiem, zasadami bezpieczeństwa i obiektywizmem może nam pomóc w wielu kwestiach. Gdybyśmy wszyscy przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji poświęcili trochę czasu na dogłębne przeanalizowanie wszelkich możliwych wariantów, pewni było by nam łatwiej. Zdecydowana większość z nas nie ma jednak czasu na dokładne przyglądanie się wszystkim, otaczającym nas sprawom. Nie analizujemy, wybieramy na pierwszy rzut oka mniejsze zło.

Sceptycyzm dla wielu z nas jest nudą, bo co to za życie, w którym człowiek kieruje się jedynie zdrowym rozsądkiem? Gdzie miejsce na szaleństwo, adrenalinę i dobrą zabawę?

Ciężko żyć ze sceptykiem pod jednym dachem. Zwłaszcza jeżeli to my jesteśmy osobami pełnymi życia, nie bojącymi się nowych wyzwań. Lubimy ryzykować i wciąż powtarzamy sobie, że ten, kto nie ryzykuje ten nie ma. Co zrobić, gdy nasza druga połowa sceptycznie z dystansem spogląda na nasze poczynania i na wiele wspólnych szaleństw i nie chce wyrazić zgody? Sceptyk wszędzie poszukuje dowodów, musi mieć czarno na białym wykazane, że wszystko ma jakąś przyczynę i dzieje się po coś konkretnego. Nie angażuje się, dopóki  nie będzie widział w czymś głębszego sensu.

Jeżeli przyszło więc żyć nam u boku sceptyka, lepiej przed każdą ważniejszą decyzją, przygotować sensowne odpowiedzi na podchwytliwe  pytania. Dostarczając konkretne fakty i dowody, tym samym sobie oszczędzamy niepotrzebnych stresów.