Włosy to wizytówka każdej kobiety. Aby zapewnić im właściwą pielęgnację panie wydają majątek. Czy jednak z pewnością wszelkiego rodzaju kosmetyki i profesjonalne zabiegi sprawią, że włosy będą zdrowe i zadbane?

Od wieków istnieje masa przeróżnych stereotypów dotyczących kwestii pięknych włosów. Które z nich są natomiast prawdziwe, a które stanowią jedynie mit?

Oto 5 najczęstszych pogłosek o pielęgnacji włosów:
1.    Szczotkowanie jest szkodliwe! –  Tak. Pomimo wielu przekonań mówiących o tym, że czesanie włosów zapewnia odpowiednie krążenie skóry głowy, szczotkowanie niekoniecznie jest zalecane. Z jednej strony za pomocą grzebienia doprowadzamy nastroszone włosy do ładu, z drugiej natomiast niewłaściwie wykonywane ruchy szczotką mogą prowadzić do elektryzowania włosów, a co za tym idzie rozdwajania ich końcówek. Oczywiście by zapewnić ładny i atrakcyjny wygląd szczotkujmy włosy, ale nie róbmy tego zbyt często.
2.    Preparaty na łysienie pomagają! – Nie. Różnorodne specyfiki rzekomo poprawiające stan owłosienia tak naprawdę działają tylko wtedy, gdy w grę wchodzi początkowe stadium utraty włosów. Lekarstwa te z pewnością poprawiają kondycję osłabionych włosów, ale zdecydowanie nie mogą sprawić, że nagle na wyłysiałym miejscu pojawi się bujna czupryna. Wszystko bowiem zależy od mieszków włosowych. Jeśli nie produkują one włosów nic nie jesteśmy w stanie już zrobić.
3.    Wiosna i jesień to czas nasilonego wypadania włosów – Tak. Badania dowodzą, że w tych porach roku nasze włosy znacznie bardziej narażone są na osłabienia i w konsekwencji wypadanie. Nierzadko ma to miejsce aż 3 lub 4 krotnie częściej niż w lecie czy zimie.
4.    Podcinaj włosy w pełnię księżyca a będą rosły szybciej!
– Nie. Nie ma znaczenia kiedy zasiadamy na fryzjerskim fotelu. Za porost włosów nie odpowiadają bowiem żadne czynniki zewnętrzne, tylko stan cebulki.
5.    Jedz witaminy, włosy będą piękniejsze!
–  Tak. Odpowiednio dobrane przez dermatologa zestawy multiwitaminowe mogą w znaczny sposób zarówno usprawnić i przyspieszyć porost włosów, jak i zapewnić im blask i naturalny, zdrowy wygląd. Tego typu kuracje zalecane są zwłaszcza dla pań, które regularnie farbują włosy, bądź narażają je na częste zmiany klimatyczne.