Źle dobrane dodają lat i odbierają nam urok. Dopasowane potrafią sprawić, że z przeciętnej, szarej myszki stajemy się bardziej kobiece, tajemnicze i uwodzicielskie. Bez względu na ich przeznaczenie, okulary są kropką nad i naszego stylu. Jaki zatem wybrać kształt oprawek, by wyglądać pięknie i stylowo?

Z okularami jest podobnie jak z ubraniami, aby dodawały uroku i wydobywały z nas to coś muszą pasować do kształtu twarzy i naszego stylu. Idealnie dobrane okulary zapewniają komfort i pewność siebie w każdej sytuacji. Należy jednak pamiętać aby nie ograniczać się do panujących trendów w modzie, ponieważ niekoniecznie muszą nam one odpowiadać. Czynnikiem generującym sukces wyboru oprawek jest określenie kształtu twarzy. Wyróżniamy pięć podstawowych typów:


Twarz okrągła

Linie czoła i żuchwy zarysowują się dość ostrym owalem, połączone są zaokrąglonym łukiem. Do tego typu urody rekomendowane są prostokątne oprawki z szerokimi zausznikami, które pozwolą optycznie wydłużyć twarz. Szczególnie poleca się oprawki w ciemnych, intensywnych kolorach.

Twarz kwadratowa

Charakteryzuje się mocno zarysowaną szczęką, szerokim czołem i mocno zarysowanymi kośćmi policzkowymi. By złagodzić wyraziste rysy twarzy zaleca się oprawki lekko zaokrąglone przypominające kocie oczy lub owalne.

Twarz trójkątna

Charakteryzuje się obszernym czołem i wąskim podbródkiem. W celu złagodzenia ostrych konturów twarzy należy mocno zaakcentować okolice oczu po przez zaokrąglone oprawki lub tzw. kocie oczy. Można również spróbować z ramkami z mocno zarysowaną górą bez dolnej krawędzi. Należy pamiętać, aby okulary nosić niezbyt wysoko.

Twarz podłużna

Kanciaste czoło i szczęka, proste policzki i duży nos, to charakterystyczne elementy prostokątnej twarzy. Aby pozbyć się efektu wydłużonej twarzy warto zaopatrzyć się w zaokrąglone oprawki z krótką linią poziomą i szeroką linią pionową. Okulary dodatkowo powinny być nisko osadzone. Dzięki temu twarz staje się okrągła i pozbawiona nadmiernych podłużnych rysów.

Twarz owalna

Osoby z tym kształtem twarzy, to prawdziwi szczęściarze. Owalne rysy są uważane za najbardziej plastyczne, do których idealnie pasuje większość modeli oprawek. By nie zakłócić właściwych proporcji należy dobierać oprawki nie szersze od obrysu twarzy na wysokości oczu.


Jeśli jednak nadal masz wątpliwości co do tego jakie oprawki pasują właśnie do Ciebie i nie wiesz na jaki model się zdecydować, możesz skorzystać z wirtualnych przymierzalni., jakie oferują  e-salony optyczne. Wystarczy wgrać swoje zdjęcie profilowe, aby mieć możliwość przymierzenia setek oprawek bez konieczności wychodzenia z domu. W dostępnym w internecie asortymencie każdy znajdzie coś specjalnego w przystępnej cenie - zarówno oprawy korekcyjne jak i okulary przeciwsłoneczne znanych na świecie marek np. Ray Ban, Versace, D&G, Vogue - mówi specjalista okulary.szkla.com, Marlena Siemińska.