W dłoni, na ramieniu, pod ręką – tak w skrócie można określić miejsce, które torba zajmuje przy kobiecie. Nie może być większa od poręcznego pakunku na krótki wyjazd. Nie może też być mniejsza od portmonetki czy komórki. Torbę zazwyczaj dopasowuje się do stroju, nie odwrotnie. Mimo tych ograniczeń jest dla niej szansa na karierę. Tę szansę może dać dobry projektant.

Torby IW-design inspirowane są trzema wątkami: naturą, formą i kolorem. – To tematy podstawowe; staram się nimi żonglować, rozciągając do granic możliwości – mówi Iwona Bielawska, projektantka i współautorka marki IW-design. – Kobiety lubią poszukiwać, kochają wygodę i bliskość natury, podziwiają sztukę, eksperymentują z kolorem. Coraz częściej wybierają ubiór i dodatki tworzone przez polskich projektantów i niszowe marki. – Traci popularność zwyczajna z wyglądu i słabsza jakościowo produkcja masowa – mówi menadżerka i współzałożycielka marki, Karolina Pacholska.

Jakość i wygoda

Kieszenie są za małe, schowki w aucie za głębokie i nie zawsze pod ręką. Dobrze zaprojektowana torba jest jak organizer skutecznego przedsiębiorcy. Musi być wygodna i wytrzymała. – Skóra naturalna to najtrwalszy materiał na torby. Ponadto dobrze poddaje się modyfikacjom faktury i barwy. – IW-design zaopatruje się u najlepszych na świecie dostawców skór i akcesoriów, tych samych zresztą, którzy obsługują wielkich dyktatorów mody.

Zabawa konstrukcją

Strój może być inspiracją nie tylko do dobrania gotowej torby z szafy. Można zaprojektować torbę a’la koszulka, suknia wieczorowa czy spódnica-bufka. Zazwyczaj uważa się, że torebka powinna być ładna i praktyczna. Czemu nie może być dodatkowo zabawna albo piękna niczym dzieło sztuki? IW-design chce zaskakiwać i inspirować do dalszej gry z ubiorem.
Zabawa konstrukcją uwzględnienia zasady użyteczności. Torby IW-design są bardzo lekkie. Nawet te największe nie ważą więcej niż, popularnie uważane za najwygodniejsze, torby sportowe. Ponadto otwierają się tak, żeby jak najwięcej rzeczy zmieścić, ale także bezawaryjnie wydobyć z powrotem.

Kolekcja wiosna/lato 2011

W najnowszej kolekcji torby będą mieć stonowane barwy (m.in. łososiowy, błękitny, szary, brązy) i delikatne faktury. Wszystkie podszewki uszyte są z czerwonej satyny. Poprzednie kolekcje odznaczały się bardziej wyrazistymi kolorami czy fakturami skór oraz suwakami i podszewkami w wielu jaskrawych kolorach.

Torby dostępne są w wybranych sklepach z wyrobami skórzanymi oraz w sklepie internetowym:
www.iw-design.pl

Fotograf: Joanna Wider