Cellulit to jeden z największych problemów pań niezależnie od wieku i trybu życia. Ciało przypominające skórkę pomarańczy pozbawione jest jędrności i elastyczności. Istnieje jednak wiele sposobów, które pozwolą pozbyć się kompleksu raz na zawsze.

Skąd on się bierze?
Cellulit pojawia się wówczas, gdy następuje podrażnienie tkanki łącznej mięśni. Najbardziej narażone na jego obecność są uda, biodra oraz pośladki. Cellulitowy kłopot dotyka prawie 90% kobiet. Rzadko kiedy zdarza się, aby cierpieli na niego mężczyźni. Dlaczego? Otóż wszystko za sprawą żeńskich hormonów . Panowie, posiadając w swych organizmach znacznie mniejszą ilość estrogenu, nie muszą obawiać się o nieatrakcyjny wygląd. Poza tym u pań zupełnie inna jest struktura zawartego w skórze kolagenu. Mężczyzn cechuje sieć trapezoidalna, która zapewnia o wiele większą wytrzymałość i gładkość, u kobiet natomiast jest ona prostokątna, a tym samym w dużym stopniu narażona na uszkodzenia i pozbawienie jędrności.


Przyczyny
Do najistotniejszych przyczyn powstawania cellulitu, poza wysokim poziomem estrogenów, zalicza się również nieodpowiednią dietę, nadwagę, szybkie tycie i naprzemienne odchudzanie, brak ruchu, stres, niewłaściwe nawodnienie organizmu. Niesprzyjające są także kuracje antykoncepcyjne, zaburzenia hormonalne, siedzący bądź stojący tryb życia, nadmierne spożywanie kawy i napojów gazowanych oraz noszenie zbyt ciasnych ubrań i wysokich obcasów. Niepożądane rezultaty przynoszą także częste gorące kąpiele i przesadne opalanie.


Jak się pozbyć cellulitu?
Podejmując walkę z cellulitem należy przyszykować się na ciężkie i wyczerpujące ćwiczenia fizyczne. Ponadto ważne jest również zastosowanie odpowiedniej diety. Przede wszystkim warto ograniczyć spożywane nadmiernie produkty w postaci słodyczy i fast foodów. Zbyt tłuste pokarmy utrudniają bowiem przemianę materii. Zadbać należy także o odpowiednie nawilżenie organizmu. Butelka wypijanej dziennie wody stanowić powinna obowiązek każdej pani zmagającej się z cellulitem. Zbawienne w skutkach okazują się jazda na rolkach i rowerze. Tego typu ćwiczenia angażują dolne partie ciała, które najczęściej narażone są na działanie cellulitu. Regularne napięcie mięśni pozwala sukcesywnie minimalizować nieprzyjemny efekt „pomarańczowej skórki”. Przy bardziej widocznych ubytkach konieczne są specjalistyczne masaże. Jednak na każdym skutki działania profesjonalnych  zabiegów są zupełnie odmienne. Wszystko zależy bowiem od poziomu nawarstwienia "pomarańczowej skórki" i preferowanego stylu życia.

Dokładne zestawy ćwiczeń znajdują się pod adresem: http://www.cellulit.yep.pl/cwiczenia-na-cellulit/