O tym, że muzyka łagodzi obyczaje wiadomo już od dawna. Właśnie dlatego warto jej słuchać codziennie. W pracy, w domu czy podczas ćwiczeń fizycznych. Muzyka nie tylko poprawia nasz nastrój, ale jest w stanie zmotywować nas do działania i pozbyć się stresu.
Muzykoterapia to dzisiaj oficjalnie uznawana metoda lecznicza. Za jej pomocą leczyć można choroby takie jak: nadciśnienie, ból głowy, depresję, nerwice czy choroby serca. Za pomocą dźwięków, które dochodzą do naszego mózgu, jesteśmy w stanie sterować wszystkimi funkcjami organizmu. W Stanach Zjednoczonych w wielu szpitalach pacjentom serwowane są melodie łagodzące ból towarzyszący poważnym schorzeniom. Dzięki muzyce zmniejsza się liczba podawanych pacjentom środków przeciwbólowych czy uspokajających.

Zdaniem  francuskiego lekarza otolaryngologa - Alfreda Tomatisa, ucho ludzkie zostało stworzone nie tylko do słuchania, ale również do odbierania wszelkich bodźców, pobudzających określone obszary mózgu. Dzięki muzyce dochodzącej do mózgu naturalnie reguluje się poziom najróżniejszych hormonów (przykładowo zwiększa się poziom endorfin, czyli hormonu szczęścia). Podczas słuchania muzyki zmienia się także napięcie mięśni, ciśnienie krwi oraz puls. W zależności od rodzaju słuchanej przez nas muzyki mogą się one zmniejszać lub zwiększać. Zdaniem naukowców muzyka pobudza koncentrację, ale wpływa także co ciekawe na  przemianę materii, wydzielanie soków trawiennych czy choćby produkcję białek.

Jeżeli jesteśmy zestresowani możemy sięgnąć zarówno po muzykę relaksacyjną lub po muzykę klasyczną. Ta druga, a zwłaszcza utwory takich sław jak: Mozarta, Straussa, Beethovena, Vivaldiego czy ze względu na rytm około 60–70 uderzeń na minutę dobrze stymuluje pracę naszego serca. Na niektórych jednak muzyka klasyczna działa wręcz przeciwnie, nawet irytująco. Nie ma więc sensu na siłę się męczyć- pamiętajmy, że muzykoterapia podziała, jeżeli będziemy słuchali rytmów, które lubimy.

Warto także, o ile to możliwe zadbać o muzykę w miejscu pracy. Przeprowadzone badania dowiodły, że muzyka wpływa na jakość naszej pracy, a także daje poczucie komfortu, a także sprawia, że czujemy się mniej zmęczeni.