Mając dwadzieścia kilka lat uważnie przyglądamy się swojej twarzy w poszukiwaniu pierwszych zmarszczek. Pełne lęku przed pierwszymi oznakami starzenia, jeszcze zanim na dobre pojawią się na naszej skórze, zaczynamy stosować wszelkie możliwe kosmetyki. Wszystko po to, by tylko opóźnić ten przełomowy moment.
Pierwsze zmarszczki na naszej twarzy pojawiają się zwykle jeszcze przed trzydziestym rokiem życia. Najczęściej są to zmarszczki mimiczne, które możemy zauważyć w kącikach oczu, lub na czole.

Przyczyn powstawania zmarszczek może być bardzo wiele. Najczęściej wśród nich wymienia się właśnie mimikę twarzy, czyli marszczenie czoła, mrużenie oczu. Ale nie tylko. Także niewłaściwa dieta czy choćby zbyt gwałtowna utrata kilogramów podczas odchudzania mogą przyśpieszyć ich pojawianie się na skórze. Z pewnością panie, które przebywają wiele godzin na słońcu bez użycia filtrów czy często korzystają z solarium, narażone są na większą ilość zmarszczek. Podobnie osoby, które większość czasu przebywają w pomieszczeniach klimatyzowanych, piją dużo alkoholu lub palą papierosy. Ich skóra jest niedotleniona, a przede wszystkim wysuszona.

Pamiętajmy również, że wraz z biegiem lat włókna kolagenowe w naszej skórze powoli zaczynają tracić na elastyczności i powoli się rozchodzą. Widoczne stają się wówczas lekkie załamania na skórze. Bardzo często zmarszczki są również czymś, na co jesteśmy skazane genetycznie- jeśli nasze mamy czy babcie bardzo szybko ich dostały, musimy liczyć się z tym, że i z nami tak będzie...

Jeżeli już zauważyłyśmy na swojej skórze pierwsze oznaki starości, nie ma powodów do paniki. Przy odrobinie konsekwencji możemy je zminimalizować i nie dopuścić do powstawania kolejnych w tak szybkim tempie. Dobrym rozwiązaniem będzie więc przede wszystkim stosowanie kremów zawierających retinoidy czy witaminę C. Korzystne działanie przeciw zmarszczkowe wykazują  także peelingi chemiczne wykonywane w gabinetach kosmetycznych. Najważniejszą kwestią jest jednak dobre nawilżenie skóry. W najgorszym wypadku, gdy faktycznie nie jesteśmy w stanie żyć ze zmarszczkami, możemy wykonać zabieg wstrzyknięcia botoksu, na który wydamy średnio od 400 do 800 zł.