Większość kobiet dzisiaj co jakiś czas zmienia kolor włosów urozmaicając w ten sposób własny wizerunek. Kierując się wciąż zmieniającymi się trendami w modzie poddajemy swoje włosy różnym zabiegom. Które z nich najbardziej niszczą włosy? Czy istnieją na rynku farby do włosów, które są obojętne dla struktury naszych włosów?
W pewnym momencie spostrzegasz, że Twoje włosy stały się pozbawione blasku, zniszczone, suche i co gorsza zaczęły wypadać bardziej niż zwykle. Pierwsza myśl to poszukiwanie winowajcy - od razu nasuwa Ci się, że to przez farbowanie. Przyczyn może być jednak wiele m.in.: stres, zła dieta, przemęczenie organizmu.

W miarę upływu czasu coraz wcześniej młode dziewczyny decydują się na zmianę koloru włosów. Trzynastolatki, które zaczynają poddawać się zabiegom farbowania włosów są faktycznie narażone na późniejsze problemy z wyglądem i kondycją swoich włosów. Musimy pamiętać, że farbowanie to ingerencja w naturalną strukturę naszych włosów. Pomimo najnowszych, ekologicznych receptur zawsze farba pozostanie chemiczną substancją, która musi wniknąć w środek włosa, w ten sposób go osłabiając. Zwłaszcza długoletnie stosowanie farb, nawet tych najlepszych w końcu doprowadza do tego, że włosy stają się przemęczone, matowe, zaczynają się rozdwajać i przerzedzają się.

Aby skutki farbowania włosów były jak najmniej odczuwalne, nie warto eksperymentować z kosmetyki samodzielnie w domu. Poza tym, że kolor może nierównomiernie pokryć nasze włosy, możemy niepotrzebnie osłabić swoje włosy. Profesjonalnych kosmetyków używają natomiast styliście fryzur i fryzjerzy, którzy doradzą nam jaki kolor dobrać do naszej karnacji, a także polecą kosmetyki, które pozwolą jak najdłużej cieszyć się piękną fryzurą.

Jeżeli jesteśmy fankami naturalnych preparatów dobrym rozwiązaniem okaże się henna, która jest w całości mieszanką roślinnych składników. Jej minusem jest przede wszystkim to, że o wiele szybciej się zmywa, mamy jednak gwarancję, że w żaden sposób nie zniszczy naszych włosów.

O ile samo farbowanie nie jest dla włosów aż tak niekorzystne, to najgorszy wpływ ma na nie ich rozjaśnianie. Fryzjer musi je wykonać, gdy klientka zażyczy sobie jaśniejszy kolor farby od naturalnego. Warto dlatego wcześniej przemyśleć, czy faktycznie jest to dobre rozwiązanie. Rozjaśnienie polega przede wszystkim na utlenieniu melaniny, by barwnik zawarty w farbie zabarwił ją na pożądany kolor.

Jeżeli już farbujemy włosy zadbajmy także o ich prawidłową pielęgnację. Stosujmy odpowiednie szampony, odżywki i maski nawilżające i regenerujące właśnie z przeznaczeniem do włosów farbowanych.