Pierwsza kąpiel Twojego noworodka wydaje się być dla Ciebie nie lada wyzwaniem? Przy odrobinie rzetelnej wiedzy i matczynej intuicji może się jednak stać ona bardzo przyjemnym, nowym doświadczeniem. Po kilku próbach będziesz już prawdziwą wykwalifikowaną mamą!
Zacznijmy od tego, że tylko od nas zależy czy nasz maluszek polubi codzienne kąpiele i czy staną się one dla niego przyjemnym rytuałem wykonywanym każdego dnia. Dziecko powinniśmy kąpać codziennie o podobnej porze – najlepiej jest robić to wieczorem przed samym zaśnięciem niemowlaka. Dobrze jeśli kąpiel stanie się dla naszej rodziny nie tylko obowiązkiem, ale także czynnością, którą wykonujemy razem z małżonkiem. Dzięki temu jeszcze bardziej zwiększa więź między rodzicami a dzieckiem.

Zanim zaczniemy kąpiel powinniśmy na samym początku przygotować sobie wszelkie potrzebne rzeczy.Nie możemy więc zapomnieć o: wanience, dużym ręczniku, delikatnej myjce dla niemowląt, mydełku dla niemowląt z dodatkiem oliwki nawilżającej, przewijaku, miseczce z przegotowaną ciepłą wodą, kremie na odparzenia, soli fizjologicznej, wacikach, czystej pieluszce i bieliźnie dla dziecka.

Przed tym aż zaczniemy rozbierać noworodka zadbajmy o to, by w pomieszczeniu temperatura nie była mniejsza niż 24 stopnie C. Woda w wanience powinna posiadać natomiast 37 stopni - na początku możemy do kąpieli używać przegotowanej wody. Jej temperaturę powinnyśmy sprawdzić za pomocą łokcia, gdyż właśnie w tym miejscu nasza skóra jest najbardziej wrażliwa. Jeżeli woda nie będzie odczuwalnie ani za ciepła ani za zimna wtedy możemy zacząć powolutku zanurzać nasze maleństwo w wanience.

Samą kąpiel rozpoczynamy od umycia buzi, którą przemywamy za pomocą wacików przegotowaną wodą. Oczy maleństwa powinnyśmy dodatkowo przemyć solą fizjologiczną. Następnie namydloną myjką powinniśmy zacząć delikatnie namydlać dziecko włącznie z główką, omijając jednak już okolice twarzy i oczu. Ważne, abyśmy nie pocierały mocno skórki maleństwa, ponieważ jest ona jeszcze bardzo cienka i narażona na wszelkie otarcia. Powolutku układajmy, podtrzymując dziecko jednocześnie ręką raz na jeden i raz na drugi boczek, by dokładnie namydlić plecki i pośladki. Należy bardzo starannie podtrzymywać dziecko podczas kąpieli, nie wykonując przy tym żadnych gwałtownych ruchów, co mogłoby przestraszyć dziecko. Najlepiej w tym celu uchwycić palcami bark dziecka i podtrzymywać ręką plecki i główkę, utrzymując górną część ciała nieco wyżej. Po namydlaniu możemy przystąpić do delikatnego spłukiwania maleństwa również za pomocą myjki.

Po wyciągnięciu dziecka z wanienki kładziemy je na miękkim ręczniku na przewijaku i dokładnie, również nie pocierając osuszamy jego skórę. Następnie pupę dziecka smarujemy kremem przeciwko odparzeniom, zakładamy pieluszkę i ubieramy.

Na samym początku kąpiel może wydawać nam się bardzo pracochłonnym i zarazem czasochłonnym zabiegiem. Po kilku dniach jednak nabieramy wprawy i nasze ruchy są bardziej zdecydowane, nabieramy zaufania do siebie samych, a także mamy świadomość jak nasze maleństwo reaguje na kontakt z wodą.

Powodzenia!
fot. Katarzyna Piwecka, fotografia rodzinna Poznań (www.katarzynapiwecka.pl)