Nie zawsze musi tak być, choć w większości często ciężko jest ukryć nam ból i złość w stosunku do byłego partnera. Są pary, które po mimo trudnych doświadczeń po rozstaniu wciąż utrzymują ze sobą kontakt i pozostają przyjaciółmi na długie lata.
„Nie chcę cię więcej widzieć”, „Znikaj z mojego życia” – te i inne słowa cisną nam się na usta, kiedy w jednej chwili kończy się coś, czemu poświęciliśmy kilka lat z własnego życia. Nie zawsze bowiem ludzie potrafią się dogadać i w konsekwencji związek nie przeżywa mocniejszego kryzysu. Bywa, że rozstanie staje się najlepszą formą na rozpoczęcie nowego etapu w naszym życiu.

Nawet po kilkunastu latach może nadejść moment, w którym zaczniemy powoli odsuwać się od swojego partnera. Żądni wrażeń, poznania czegoś nowego, czy po prostu zmęczeniu rutyną powoli zaczynamy myśleć o odejściu. Z biegiem lat także sami się zmieniamy i mamy inne oczekiwania od związku czy małżeństwa. Powodów do rozstań może być oczywiście o wiele więcej. Czasem jest to decyzja tylko jednej ze stron, czasem natomiast potrafimy dogadać się i rozejść w różne strony z serdecznością.

Do tej pory pamiętam wątek filmu z przed pięciu lat o tytule "Sceny z życia intymnego”, gdy w parku spotyka się para małżonków wraz ze swoją kilkuletnią córeczką. Małżonkowie są w trakcie rozwodu, ale to nie przeszkadza im w mówieniu sobie „kocham cię”, czy bardzo przyjacielskiej relacji. O takim rozstaniu, które tak naprawdę rozstaniem nie jest chyba każdy z nas by marzył.

Niestety co raz częściej bywa, że deklaracje w stylu „od dziś zostańmy przyjaciółmi” tylko potęgują nasze uczucie porzucenia czy złości. Zwłaszcza kiedy mamy świadomość, że nasz partner rozstał się z nami ze względu na inną kobietę. Nie mamy ochoty go więcej spotykać, a także mimowolnie tracimy kontakt ze wspólnymi przyjaciółmi. Rozstanie staje się wtedy prawdziwą męką, którą sami sobie dodatkowo podgrzewamy.

Czy da się tego uniknąć? Wszystko zależy od naszych relacji, a także powodu z jakiego decydujemy się od siebie odejść. Ze zdradą będzie nam się trudniej pogodzić niż z niezgodnością charakterów czy wypaleniu uczucia. Jak rozstanie przebiegnie zależy tak naprawdę od wkładu obojga osób i chęci do zachowania normalnych stosunków. Jest to przede wszystkim istotne w przypadku, gdy mamy razem dzieci.

Pamiętajmy, że czasem szczera rozmowa będzie dla nas o wiele łatwiejsza niż kłótnia i obarczenie całą winą partnera. Polecam także wszystkim obejrzenie wspomnianego wyżej filmu, który w ciekawy sposób podchodzi do skomplikowanych relacji między ludźmi.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku