Kupiłaś w tym sezonie nowe buty i już zdarzyło Ci się, że przemokły? Nie wiesz co zrobić z białym nalotem od soli, który po każdym wyjściu na dwór pojawia się na Twoim obuwiu? Nie martw się, są sposoby na skuteczną pielęgnację, która nie doprowadzi do utraty czy zniszczenia ulubionych butów.

Zima utrzymuje się w naszym kraju już od dobrego miesiąca. Ślizgawica i duży mróz występują na zmianę chlapą i chwilowym ociepleniem.  Ciężko w takich warunkach atmosferycznych zadbać o wygląd własnych butów. Nawet, gdy je pięknie wypastujemy, zanim dotrzemy rano do pracy po przejściu kilku kroków po dworze, nabierają białego nalotu od soli albo przemakają. Pamiętajmy o tym, że samo wysuszenie butów czy wytarcie soli wilgotną szmatką nie wystarczy. Sól jedynie wniknie w środek skóry i po chwili pojawi się ponownie. Aby tego uniknąć, musimy wprowadzić w życie specjalny plan pielęgnacji naszego obuwia zimową porą.  

Najważniejsze to od razu po zakupie nowych butów dobrze je zaimpregnować. Do tego celu powinnyśmy użyć tłustej pasty do butów lub specjalnego tłuszczu. Dzięki temu buty nie będą nasiąkały wodą i nie pozwolą na dojście soli do wnętrza materiału, z którego są one wykonane. Podobne działanie do pasty wykazuje np. oliwka kosmetyczna albo zwykły krem natłuszczający.


Jeżeli zauważmy, że po wyjściu na dwór pojawiły się na naszych butach białawe zacieki, to mamy pewność do butów dostała się sól. Powinnyśmy zmyć jak najszybciej będzie to możliwe - w przeciwnym razie buty ulegną zniszczeniu. Najpopularniejszą i zarazem najskuteczniejszą metoda usuwania soli z butów jest użycie ciepłej wody z octem. Wystarczy do naczynia nalać niewielką ilość ciepłej wody w proporcjach 1:1 razem z octem. Za pomocą bawełnianej, dobrze wyciśniętej szmatki usuwaj sól. Na samym końcu możesz przetrzeć je samą wodą, by usunąć z butów ocet, który może wywoływać nieprzyjemny zapach. Możesz osuszyć obuwie na koniec suchą, czystą, również bawełnianą szmatką lub pozostaw je do wyschnięcia w temperaturze pokojowej.

Kiedy będziesz miała już pewność, że buty są suche, możesz je znów zaimpregnować, zgodnie ze wskazówkami podanymi przeze mnie wyżej.

Na co dzień, jeżeli nie masz możliwości od razu po zauważeniu białych śladów zmyć ich wodą z octem, możesz mieć zawsze pod ręką wilgotne chusteczki dla niemowląt. Za ich pomocą uda Ci się usunąć sól i doprowadzić buty do dobrego wyglądu. Polecam ten zabieg zwłaszcza po dotarciu do pracy, kiedy chcemy, by nasze buty wyglądały elegancko i schludnie.

Co zrobić w przypadku, gdy przemoknie nam obuwie? Większość z nas mokre buty stawia przy gorącym kaloryferze. Nie jest to jednak pożądany sposób ich suszenia, ze względu na to, że skóra pod wypływem ciepła może stać się twarda i w konsekwencji pękać. Najlepszym sposobem będzie więc wypchanie butów gazetami i pozostawienie do wchłonięcia przez nie wody w temperaturze pokojowej. W momencie, kiedy gazety zrobią się wilgotne, powinnyśmy wymienić je na nowe. Następnie również dokładnie natłuścić za pomocą pasty, oliwki lub kremu.