Boże Narodzenie to wyjątkowy czas, pełen wzruszeń i niezapomnianych chwil. Piękna i strojna choinka to nie wszystko. Możemy ozdobić i przyozdobić cały dom, aby zapanował w nim prawdziwie świąteczny klimat. Puśćmy więc wodze fantazji i pobawmy się w dekoratora.
Polskie Boże Narodzenie to przede wszystkim tradycja – zarówno w przypadku potraw, jak i ozdób. Natomiast, jeśli jesteśmy otwarci na nowe pomysły, możemy trochę poeksperymentować. Pamiętajmy jednak, aby dekoracje świąteczne współgrały z wnętrzem, tworząc spójną, harmonijną całość.

Zimowa scenografia wnętrza

Jeśli chcemy do wnętrza przenieść zimowy krajobraz, udekorujmy mieszkanie w kolorystyce bieli i lodu. Najlepiej przyjąć taki klucz, że mamy w ogólnej, całościowej scenografii wnętrza - zimę i przejrzystość, dobrać do tego np. bombki w tym samym charakterze – przejrzyste, srebrzyste, kryształowe. Obecnie bardzo modne są dodatki z  elementów kryształowych, które przywodzą na myśl lód. Mamy mnogość drobnych elementów, które można pięknie ułożyć, powiesić lub ze sobą zestawić.

Gra światłem

Wigilijny dzień należy do wyjątkowych, dlatego postarajmy się przygotować coś specjalnego i niepowtarzalnego. Wykorzystajmy w dekorowaniu szerokie możliwości, jakie daje nam światło. Dzięki temu, przełamiemy wygląd tradycyjnego świątecznego stroika. Zbudujmy nastrój przy pomocy sznurów świateł, czyli tradycyjnych lampek choinkowych. Świetnie się sprawdzają pod tkaniną, jakimś przejrzystym elementem. Znakomicie wyglądają powieszone lub położone na stole pomiędzy dwoma tiulami. Są odpowiednio izolowane, więc pożaru obawiać się nie musimy. Polecamy wykonanie takich dekoracji, które całkowicie odmienią nasze wnętrze, a także i nasze myślenie o dekoracjach. Warto zastosować w domu światło, w zupełnie nowej odsłonie. Zgasić tradycyjne górne i zastosować mniejsze światła boczne, czy zakupić dodatkową małą lampkę.

Zapach choinki

Choinka jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli Bożego Narodzenia. W Polsce tradycja umieszczania i przystrajania w domu bożonarodzeniowego drzewka, przywędrowała wraz z niemieckimi protestantami na przełomie XVIII i XIX wieku. Dziś już nikt nie wyobraża sobie celebrowania świąt bez niej. Największym powodzeniem cieszą się żywe drzewka, np. jodła i świerk, które roztaczają niesamowity, leśny zapach. Niegdyś dekorowano ją ręcznie wykonanymi ozdobami: ciastkami, pierniczkami, jabłuszkami, orzechami itp. Obecnie ubiera się ją nieco inaczej, mając do wyboru całą masę różnego rodzaju ozdób. Zgodnie z tradycją powinna być przystrajana w Wigilię. Drzewko można skontrastować z zimową aranżacją wnętrza.  Tradycyjna, pełna, wielobarwna i z przepychem ubrana choinka, będzie mocnym akcentem w delikatnej i stonowanej całości. Kolory Bożego Narodzenia wynikają z tradycji. To przede wszystkim kolory natury – jabłka, pierniki, siano, cynamon i do tego cynfolie, sięgające XIX wieku.


Stół wigilijny

Jak głosi wigilijna tradycja, na świątecznym stole powinno się znaleźć 12 potraw. Warto zadbać o odpowiednią oprawę serwowanych dań.  Efektowna aranżacja i  ciepła, rodzinna atmosfera to gwarancja udanego wieczoru. Jeżeli planujesz wystawny obiad i chciałabyś zaskoczyć gości wytworną, niebanalną aranżacją, postaw na elegancki serwis obiadowy i dodatki w kolorze złota. Oryginalny świecznik, suche gałązki (możesz zabarwić je złotym sprayem), czy ozdobne salaterki dodadzą kompozycji szyku i nutki nowoczesności. Pamiętaj także o ładnym, najlepiej jednobarwnym obrusie. Ciekawy efekt uzyskasz kładąc na niego bieżnik w kontrastującym kolorze. Aby móc cieszyć się wyjątkowym leśnym aromatem świątecznej choinki, możesz wykorzystać też żywe gałązki do dekoracji świątecznego stołu. Wśród elementów dekoracyjnych mogą znaleźć się także inne naturalne ozdoby, tworzące świąteczną atmosferę:  orzechy, jabłka, laski wanilii lub cynamonu


Dekoria

Kotlet TV

Dekoria

Villa Italia

Kotlet TV

Dekoria

Villa Italia

Dekoria

Kotlet TV

Dekoria

Villa Italia

Dekoria

Villa Italia

Dekoria