Moda na botox party króluje w Stanach Zjednoczonych. Spotkanie w gronie przyjaciół przy dobrym winie i jedzeniu odbywa się w towarzystwie lekarza, który wykonuje zabieg wstrzyknięcia botuliny. Jak wygląda w Polsce?

W naszym kraju botox party to raczej spotkanie z lekarzem dermatologii estetycznej, mające przybliżyć ludziom zainteresowanym poprawą swojego wyglądu efekty, jakie mogą uzyskać podczas wykonania zabiegu wstrzykiwania botoxu. Nie jest to impreza w czasie, której odbywają się zabiegi medyczne. Najczęściej biorą w niej udział grupy znajomych, którzy myślą o zastrzyku z toksyną.

Podczas imprezy mamy okazję wysłuchać wykładu na temat tego, co można w swoim wyglądzie estetycznym zmienić. Nie ma tu również podziału jeśli chodzi o płeć - w spotkaniach biorą udział zarówno kobiety jak i mężczyźni w dowolnym wieku. Polskie botox party umożliwia przede wszystkim spotkanie się z osobą prowadzącą i uzyskanie odpowiedzi na nurtujące nas pytania, dotyczące korzyści, jakie dla nas byłyby pożądane. W Polsce nie ma jeszcze takich imprez, na których dochodzi bezpośrednio do wykonania zabiegu wstrzyknięcia środka jak to bywa na zachodzie . U nas uczestnik takiego przyjęcia może zasięgnąć porady lekarskiej oraz umówić się na wizytę i zabieg, ale już w gabinecie lekarskim.

W Stanach Zjednoczonych botox party wygląda jednak trochę inaczej. Przede wszystkim  polega na tym, że podczas spotkania z przyjaciółmi od razu na miejscu możemy sobie wstrzyknąć toksynę botulinową w celu wygładzenia ich zmarszczek mimicznych. Często taki proceder jest wynikiem tego, że opakowania handlowe botoxu zawiera znacznie większą, niż wymagana dla jednej osoby ilość toksyny. Dlatego najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem jest leczenie wspólnie w gronie kilku osób i najlepsze wykorzystanie kosztownego materiału. Toksyna botulinowa jest środkiem, który musi zostać zużyty w ciągu kilku godzin od otworzenia fiolki i nie można go magazynować na później. Dzięki temu ceny wykonania zabiegu podczas botox party są o wiele niższe niż w specjalistycznym gabinecie.

Botox party są teoretycznie legalne. Zabieg jest bezbolesny i zazwyczaj trwa tylko kwadrans. Głównie dzięki temu nie ma w zasadzie przeciwwskazań, by wykonać go w domowym zaciszu. Przed samym zastrzykiem nie ma jednak mowy o żadnym alkoholu, który rozrzedza krew i może powodować przesunięcie się botoxu do innych mięśni. Istnieje także ryzyko wystąpienia większych zasinień.

Decyzja, którą podejmujemy pod wpływem alkoholu czy emocji podczas imprezy nie koniecznie jest świadoma. Przed wykonaniem zabiegu musimy jednak podpisać zgodę oraz podać powód, dlaczego poddaję się zabiegowi. Bardzo istotna jest także świadomość samego zabiegu oraz jego efektów, które utrzymują się zazwyczaj od trzech do sześciu miesięcy.

Najczęściej występującym efektem ubocznym towarzyszącym podaniu toksyny botulinowej jest ból głowy, występujący u 13% pacjentów. Zdarzają się także infekcje dróg oddechowych (4%), czasowe opadanie powieki (3%) lub nudności (3%). Zdarzają się także efekty uboczne typowe dla zastrzyków, takie jak przykładowo powstanie na skórze krwiaka.

Do przeciwwskazań podawania toksyny należą: ciąża, karmienie piersią, choroby związane z zaburzeniem przewodnictwa nerwowo-mięśniowego, infekcje, stany zapalne skóry, przyjmowanie niektórych leków.