Dzisiaj po raz pierwszy usłyszałam ciekawostkę dotyczącą historii powstania tak popularnego podkładu do twarzy. Jako, że żadna z nas nie wyobrażałaby sobie bez niego życia, warto wiedzieć, jakie były okoliczności wyprodukowania tego popularnego kosmetyku.

Historia podkładu sięga połowy lat pięćdziesiątych. Z powstaniem tego kosmetyku wiąże się postać tak popularnej dzisiaj marki jak Max Factor. To właśnie ona w 1953 roku wypuściła na rynek kosmetyk, który miał być lekarstwem na tzw. „świecącą skórę” na planie filmowym. Zanim telewizja stała się kolorowa problem błyszczenia skóry nie był aż tak istotny, dopiero wraz z nadejściem kolorów trzeba było znaleźć środek, dzięki któremu skóra aktorów stanie się matowa.


Historia Max Factora

Max Factor (a właściwie Faktorowicz) urodził się w biednej, wielodzietnej rodzinie żydowskiej w Łodzi. W wieku 14 lat zaczął pracować jako pomocnik w drogerii, eksperymentując przy tym z mieszankami kremów, perfum i innych kosmetyków. Już jako 20-letni chłopak otworzył własny sklep drogeryjno-perukarski w Moskwie, a jednym z jego zajęć było wykonywanie charakteryzacji aktorów Cesarskiego Teatru Imperialnego. Stał się wówczas cenionym doradcą do spraw kosmetyki dla rosyjskich elit i dworu carskiego.

W 1904 Max Faktorowicz wyjechał wraz z rodziną do Stanów Zjednoczonych, aby wziąć udział w Targach Światowych w St. Louis, gdzie na stałe pozostał. W 1907 otworzył własny sklep drogeryjno-perukarski w Los Angeles, wkrótce także zaczął współpracować jako uliczny charakteryzator z aktorami filmowymi w Hollywood. W 1914 opracował recepturę na wykonanie łatwo nakładanego i zmywanego makijażu dla aktorów filmowych, w związku z tym dzisiaj to on jest uznawany za twórcę angielskiego wyrażenia „make up”. Jego wynalazkiem stało się także pakowanie kosmetyków do tubek. W 1929 roku Max Factor otrzymał Oscara Amerykańskiej Akademii Filmowej za charakteryzację. Jego największym sukcesem w zakresie charakteryzacji było przygotowanie w 1931 aktora Borisa Karloffa, grającego rolę potwora stworzonego przez doktora Frankensteina w filmie Jamesa Whale'a.

Max Facotor osiągnął sukces przede wszystkim dlatego, że wraz z nadejściem telewizji miał świadomość, że dzięki dokładnemu dobraniu kolorystyki szminek i pudrów twarze aktorów i aktorek będą miały na ekranie bardziej naturalny wygląd. W 1909 r. zaczął wytwarzać pierwszą serię własnych kosmetyków. Kolejnymi seriami kosmetyków Maxa Factora były: Society Line (1916) i Colour Harmony Line (1918). W ich skład wchodziły puder, róż, cienie do powiek i szminka. Innowacyjność tych kosmetyków polegała na tym, że były one dobrane do koloru oczu i włosów, a całość makijażu była stonowana kolorystycznie w zależności od naturalnych właściwości twarzy klientki. W 1927 firma Max Factor rozpoczęła działalność marketingową na terenie całych Stanów Zjednoczonych, a już w 1930 r. eksportowała swoje produkty do 80 krajów.

Max Factor senior zmarł w wyniku wypadku samochodowego w 1938 r., firmę więc przejął jego syn Francis, który dla celów marketingowych zmienił swoje imię na znane już klientom "Max". Pod jego kierownictwem marka w dalszym ciągu się rozwijała, wprowadzono nowe rodzaje kosmetyków (m.in. wodoodporne tusze do rzęs i brwi Water Resistant Mascara i szminki w sztyfcie Long Lasting Lipstick).

Legendarny Creme Puff

Rok 1953 r. to przełom, jeśli chodzi o kosmetyki matujące do twarzy. Wprowadzony na rynek, tak popularny dzisiaj Creme Puff został stworzony z myślą o rynku filmowym. Produkt miał być łatwy w użyciu i stanowił połączenie dwóch kosmetyków: podkładu w kremie i sypkiego pudru.  Bardzo szybko produkt Max Factora zaistniał w historii jako jeden z najpopularniejszych kosmetyków wszech czasów. Stał się również wzorcem do naśladowania dla wielu podobnych podkładów typu 2 w 1, które masowo zaczęły produkować inne marki kosmetyczne. Kosmetyk zza kulis filmowych trafił do dziesiątek tysięcy kobiet na całym świecie. Do dzisiaj nie zniknął z rynku uznawany jest za jeden z najlepszych podkładów kryjących, który pomaga zatuszować drobne niedoskonałości cery i powoduje, że skóra nie świeci się zachowując matowy wygląd przez cały dzień. Zawiera filtry przeciwsłoneczne, które zabezpieczają skórę przed szkodliwym wpływem promieni słonecznych. Dostępny w granatowym pudełeczku z puszystą gąbką, którą dla zwiększenia siły krycia można zwilżyć przed nakładaniem pudru. Występuje w 10 odcieniach.

Więcej o doborze i stosowaniu podkładów do twarzy przeczytacie klikając tu.