W obliczu kontrowersji związanych z moralnością wykonywania zabiegów zapłodnienia pozaustrojowego - in vitro, pojawia się również problem związany z istnieniem i funkcjonowaniem banków nasienia, które odwiedzają każdego dnia dziesiątki tysięcy niepłodnych par. Dlaczego placówki te również mogą budzić dość "mieszane" uczucia u niektórych z nas?
Idea powstania banków spermy narodziła się z potrzeby przechowywania nasienia mężczyzn, którzy zagrożeni są możliwością posiadania problemów z płodnością. Są to przede wszystkim mężczyźni, u których wykryto schorzenia nowotworowe, których leczenie onkologiczne w postaci chemioterapii czy radioterapii może w znaczący sposób wpłynąć na płodność.

Coraz częściej jednak z banków nasienia korzystają również pary, u których stwierdzono niepłodność, gdzie zawinił czynnik męski. Przyczyn niepłodności męskiej może być bardzo wiele. Do najczęściej spotykanych zaliczamy: nieprawidłową ruchliwość plemników, azoospermię (nieodwracalny brak plemników w nasieniu), zaburzenia anatomiczne i czynnościowe, umożliwiające znalezienie się plemników w nasieniu, ale również nieprawidłowy sposób życia - stres, nadwaga, nadmierne spożywanie alkoholu, picie kawy czy palenie papierosów.  W przypadku, gdy leczenie farmakologiczne lub operacyjne zawodzi, specjaliści zalecają parom starającym się o dziecko skorzystanie z nasienia anonimowego dawcy.

W takiej sytuacji pary udają się do banku spermy i dzięki nasieniu poddanemu zabiegowi kriokonserwacji, czyli zamrożenia,  są w stanie doczekać się potomstwa, które na świat przyjdzie droga naturalną. Anonimowymi dawcami są głównie młodzi mężczyźni między 18 a 40 rokiem życia, wcześniej przebadani , posiadający już własne dzieci. Dawcę dobiera się najczęściej w oparciu o szereg istotnych cech, m.in.: wykształcenia, wzrostu, masy ciała, karnacji, grupy krwi, czynnika Rh, koloru oczu i włosów. Warto wspomnieć, że wszelkie dane osobowe zarówno dawcy jak i pary korzystającej z jego nasienia objęte są tajemnicą. Nasienie jednego dawcy może być wykorzystane do momentu, w którym stwierdzi się narodziny piątego dziecka.


Koszt trzymiesięcznego przechowywania nasienia w banku to ok. 200 zł, rocznego ok. 600 zł. Natomiast procedura zapłodnienia metodą in vitro waha się w granicach od 4 do 8 tysięcy złotych, w zależności od kliniki, w której się ją przeprowadza.