Komentujemy zdjęcia, hasła wyborcze, ale najczęściej nie zwracamy na nie szczególnej uwagi. Pomimo tego, że atakują nas zaraz po wyjściu na ulicę, jakoś nie kwapimy się do tego, by przyjrzeć się im bliżej. Z trudem przychodzi nam zapamiętanie choćby jednego nazwiska swojego faworyta w najbliższych wyborach samorządowych.
W Polsce w dalszym ciÄ…gu frekwencja podczas gÅ‚osowania nie przewyższa 50 procent. Czy wobec tego Polacy nie interesujÄ… siÄ™ losem paÅ„stwa, w którym przyszÅ‚o im żyć? TÅ‚umaczymy siÄ™ brakiem czasu, codziennym nawaÅ‚em obowiÄ…zków. PójÅ›cie do urny jednak nie wymaga od nas aż takiego wysiÅ‚ku. Po pierwsze odbywa siÄ™ ono w niedzielÄ™, czyli dzieÅ„ przyjÄ™ty ogólnie za wolny od pracy. Po drugie sam proces gÅ‚osowania również nie wymaga od nas zbyt dużego „zachodu”. Zwykle czas na zagÅ‚osowanie mamy od godziny 6 do 20. Nie uwierzÄ™, że w najczęściej jedyny wolny dzieÅ„ w tygodniu nie jesteÅ›my w stanie poÅ›wiÄ™cić 15 minut na wrzucenie karty wyborczej do urny...

Skoro nie o czas chodzi, to o co? Przede wszystkim problemem, który zdecydowanie „odpycha nas” od oddania gÅ‚osu jest niewiedza i niechęć do polityki. Fakt, w naszym kraju ciężko nadążyć za postÄ™powaniem polityków i nie jesteÅ›my w stanie wymienić choćby piÄ™ciu nazwisk osób stojÄ…cych na czele głównych instytucji w paÅ„stwie. Dawniej rodzice zachÄ™cali swoje pociechy do oglÄ…dania wieczornych „WiadomoÅ›ci” czy „Panoramy”. Dzisiaj nikt już na to nie zważa. MÅ‚odzi majÄ… dostÄ™p do Internetu i gdy potrzebujÄ… dowiedzieć siÄ™ czegoÅ› na konkretny temat, wystarczy jedynie wpisać dane hasÅ‚o do wyszukiwarki. Wygooglować można wszystko, jednak nie pamiÄ™tam, kiedy mnie samej zdarzyÅ‚o siÄ™ wejść na stronÄ™ jakiegokolwiek komitetu wyborczego, czy polityka ubiegajÄ…cego siÄ™ o prezydenturÄ™ mojego miasta. Nawet do gÅ‚owy mi to nie przyszÅ‚o!

Narzekać jest wiÄ™c Å‚atwiej niż wczeÅ›niej Å›wiadomie podjąć decyzjÄ™ kto bÄ™dzie najodpowiedniejszym czÅ‚owiekiem zasiadajÄ…cym w radzie Twojego miasta. Nowe ulice, atrakcje kulturalne, inwestycje w zabytki i nowe, innowacyjne rozwiÄ…zania. Wszyscy chcielibyÅ›my widzieć, jak nasze otoczenie zmienia siÄ™ na lepsze.  Szansy na zmianÄ™ sÄ… jednak niewielkie. „Po co mam iść na wybory skoro i tak wygra ten i ten”. „Mój gÅ‚os i tak mu nie pomoże”. Gdyby jednak każdy z nas poszedÅ‚ i zagÅ‚osowaÅ‚ Å›wiadomie na kogoÅ›, kogo być może zna osobiÅ›cie, być może czytaÅ‚ o nim, zapoznaÅ‚ siÄ™ z jego programem i jest przekonany, że mógÅ‚by coÅ› zmienić. Gdyby...

Politycy biorÄ…cy udziaÅ‚ w najbliższych wyborach to też ludzie mÅ‚odzi. Zdecydowanie zdajÄ… sobie sprawÄ™ z tego, że w dzisiejszym Å›wiecie na wybory najczęściej chodzÄ… ludzie starsi. CzÄ™sto z przyzwyczajenia.  Dobrze wiedzÄ…, że plakaty wyborcze to tylko dodatek do kampanii, w którÄ… muszÄ… zainwestować swojÄ… kreatywność i pomysÅ‚owość, by dotrzeć do mÅ‚odszych. BiorÄ… wobec tego swoje ulotki pod pachÄ™ i zaczynajÄ… podróżować po osiedlach, rozmawiajÄ…c z wyborcami i dajÄ…c siÄ™ bezpoÅ›rednio poznać. TworzÄ… wÅ‚asne strony internetowe, blogujÄ…, korzystajÄ… z kont na portalach spoÅ‚ecznoÅ›ciowych.

Chyba trzeba się cieszyć, że tradycyjna polityka z nudnej, niedostępnej dla przeciętnego człowieka instytucji staje się nam bliższa. Coraz częściej na radnych decydują się kandydować zwyczajni ludzie, który mają głowy pełne pomysłów. Zostało zaledwie kilka dni do wyborów, tyle jednak wystarczy, by poczytać o tym, komu poświęcić kilka minut na oddanie głosu 24 listopada.


Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:


Wersja do druku