Siwe włosy kojarzą nam się z określonym wiekiem. Jednak problemy z ich pojawieniem się mogą dotyczyć osób w każdym wieku. Powszechnie uważa się, że siwe włosy w wieku 60 czy 70 lat to normalna sprawa. Ale one pojawiają się już u 40-, 30-, a nawet 20-latków. Jesteśmy złe i zadajemy sobie pytanie skąd w tak młodym wieku biorą się te srebrne akcenty.
Kolor naszych włosów zależy od melaniny, czyli barwnika. Który jest produkowany w komórkach barwnikowych – melanocytach. Gdy funkcje komórek zostają zaburzone we włosach zaczyna brakować melaniny zmieniają one kolor na biały. Osobom o jasnych włosach łatwiej jest ukryć srebrne pasemka. Natomiast u osób o ciemnych włosach widać nawet pojedyncze włoski. Mężczyznom łatwiej jest znieść siwienie niż kobietom. Dlatego, iż kobietom kojarzy się to ze starością. Jednak nie każdy tak uważa. Siwe włosy mogą sugerować mądrość i doświadczenie życiowe. A jeśli chodzi o wiek to każdy ma tyle lat na ile się czuje. Są panie, które czują się świetnie w swoich siwych włosach, wręcz uważają, że ten kolor dodaje im uroku. Dlatego zastanówmy się najpierw czy warto mieć kompleksy w tej kwestii.

Przyczyn siwienia włosów jest kilka. Przede wszystkim są to uwarunkowania genetyczne, ale nie tylko. Wyróżnić także możemy następujące przyczyny:

- tryb życia;
- stres;
- zła dieta;
- używki
- choroby np. bielactwo, schorzenia związane z przemianą materii;

Najczęściej, aby ukryć siwe włosy, po prostu je farbujemy. Na rynku mamy ogromny wybór farb i innych środków, służących do koloryzacji włosów. Najważniejsze jest aby wybrać preparat odpowiedni dla naszych włosów. Jeżeli zamierzamy farbować włosy w domu wybierzmy farbę zamiast tzw. szamponetki. Środki czasowej koloryzacji mogą w pełni nie pokryć siwych włosów. Z kolei farby zawierają odpowiednie ilości amoniaku i wody utlenionej aby kolor mógł wniknąć we włosy. Należy pamiętać także o przestrzeganiu czasu farbowania. Siwe włosy są trudniejsze do pokrycia więc czas ten musi być odpowiednio długi.

Kolejną ważną rzeczą jest dobór koloru. Najlepiej jest koloryzować włosy u fryzjera. Wtedy mamy pewność, że nasze włosy są w rękach specjalisty i nie spotka ich niemiła niespodzianka.

Inny sposób na siwe włosy to tzw. odsiwianie. Polega ono na stosowaniu preparatu z melanina, która wnika w głąb włosa i wchodzi w reakcję z tlenem. Włosy odzyskują barwę stopniowo. Następnie później barwimy już tylko odrosty.

Należy również pamiętać, że o siwe włosy musimy dbać w sposób szczególny. Należy stosować szampony i odżywki do pielęgnacji tych włosów. Zlikwidują one żółtawy odcień. Jednak są to preparaty, których nie można stosować codziennie, gdyż włosy mogą nabrać fioletowego koloru. Poza tym używać również innych odżywek wzmacniających i nawilżających, ponieważ włosy te są słabsze i bardziej wrażliwe na czynniki zewnętrzne oraz uszkodzenia mechaniczne.

Jak się jednak okazuje istnieją sposoby na zapobieganie siwieniu, a przynajmniej na jego opóźnienie. Po pierwsze za pojawianie się siwych włosów odpowiedzialne są nasze hormony. Kiedy zbyt wcześnie zauważymy u siebie pierwsze siwe włosy należy udać się do lekarza i zbadać ich poziom. Zbyt niski poziom estrogenu, progesteronu lub testosteronu może prowadzić do pierwszych oznak siwizny. Następny krok to zdrowa dieta. Należy regularnie dostarczać swojemu organizmowi niezbędnych witamin i mikroelementów. Przykładem jest witamina B12, która jest odpowiedzialna za zapobieganie utracie pigmentu. Poza tym ważne są inne składniki takie jak miedź, cynk, żelazo, jod, kwas foliowy, witaminy A, B, E. włosy często mają niedobory różnych witamin i minerałów. Dlatego warto udać się do apteki aby zaopatrzyć się w odpowiednie suplementy witaminowe.

Osoby palące zdecydowanie powinny rzucić palenie. Papierosy ograniczają wchłanianie substancji odżywczych. Również powinnyśmy ograniczyć stres. Świat jest taki, że każdy z nas spieszy się. Jesteśmy zabiegani, na nic nie mamy czasu, a co za tym idzie zestresowani. Niestety taki tryb życia także ma negatywny wpływ na nasze włosy, ale również zdrowie. Stres pochłania większość składników odżywczych a nasz organizm nie otrzymuje ich w ilości odpowiedniej do zachowania pigmentu. Dlatego warto poświęcić się i wprowadzić w życie małe zmiany. Poza tym powinnyśmy wysypiać się. Osiem godzin dziennie to jest minimum.

Jednak jeżeli członkowie naszej rodziny posiadają predyspozycje do szybkiego siwienia, może to oznaczać także w naszym przypadku skłonności genetyczne. Niestety wtedy żadne z metod zapobiegania siwym włosom nie poskutkują.


Materiał przygotowany przez Klinikę Handsome Men