Nie wielu z nas zdaje sobie sprawę, jak ważne przy zawieraniu nowych znajomości jest pierwsze wrażenie. Nowo poznana osoba wyrabia sobie o nas zdanie zaledwie podczas kilku pierwszych sekund. Jak wobec tego sprawić, żeby było ono jak najlepsze?

a) Wygląd


Jak wygląda osoba która przyciąga naszą uwagę, oczywiście w pozytywny sposób? Po pierwsze musi być ona zadbana. Brudne, niechlujne ubranie, rozmazany lub zbyt krzykliwy makijaż, "tłuste" włosy, to wszystko odrzuca większość potencjalnych kandydatów na przyjaciół. Jednocześnie wygląd mówiący " nie dotykaj mnie, bo jestem zbyt idealna" typu: wyzywający strój, pełny makijaż i sztuczna opalenizna również nie zjedna nam ludzi. Większość osób twierdzi, że automatycznie zwraca uwagę na ludzi charakterystycznych. Odpowiednio dobrana fryzura, strój czy ciekawy dodatek niewątpliwie okaże się pomocny.

b) Przedstawianie się

Bardzo ważne okazuje się również przedstawianie się drugiej osobie. Szczególnie uścisk dłoni jest bardzo istotny i mówi nam wiele o nowo poznanej osobie. Jaki powinien być ten idealny uścisk dłoni? Przedstawiając się komuś powinniśmy zbliżyć się do osoby, której podajemy rękę.  Powinna być to odległość w której ręka nie jest całkowicie wyprostowana, ale też nie jest zgięta pod kątem 90 stopni. Siła uścisku dłoni także jest bardzo ważna. Najlepiej dostosować nasz uścisk do uścisku osoby, z którą się witamy. Podając rękę zbyt delikatnie możemy sprawić wrażenie osoby nieśmiałej, zamkniętej w sobie, niezdecydowanej, natomiast zbyt mocny uścisk świadczy o agresywności, arogancji i chęci dominowania nad innymi. Przedstawiajmy się zawsze z uśmiechem i jak najswobodniejszym tonem głosu.

c) Ostatnie sekundy

Najczęstszy błąd jacy ludzie popełniają przy poznawaniu się to dystans, jaki zachowują zaraz po podaniu dłoni. Najczęściej odsuwają się, krzyżują ręce na piersiach i milczą. A jak powinniśmy się zachować? Najlepiej byłoby nie kończyć rozmowy na zwykłym "cześć", "miło mi" . Można niezobowiązująco o coś zapytać. Np."Ale dzisiaj piękna pogoda, prawda?" Brzmi banalnie, ale pokazuje naszemu nowemu znajomemu, że nie przedstawiamy mu się "bo tak wypada", ale że jesteśmy otwarci i przyjaźnie nastawieni. Dobrze działają również komplementy: "Śliczny płaszczyk! Właśnie takiego szukałam" . Nasz rozmówca automatycznie skojarzy naszą osobę z przyjemnym uczuciem, jakiego doznał słysząc komplement :)

Powodzenia.