Amerykański socjolog z Minnesota University, Andrew Odlyzko na łamach czasopisma pt. "First Monday" w opublikowanym przez siebie wywodzie pod tytułem "Content is Not a King" w 2001 roku poruszył ważną kwestię dotyczącą zawartości treści na łamach internetu. Jego rozważania dotyczyły przede wszystkim wagi komunikacji międzyludzkiej w sieci.
Dzisiaj wiÄ™kszość z nas nie wyobraża sobie życia bez staÅ‚ego dostÄ™pu do internetu. MaÅ‚o tego, wielu z nas pracuje w oparciu o staÅ‚e Å‚Ä…cze. Sieć jednak staje siÄ™ czymÅ› wiÄ™cej niż jedynie platformÄ… potrzebnÄ… nam do pracy czy skarbnicÄ… wiedzy.  Coraz wiÄ™kszÄ… wagÄ™ zaczynajÄ… odgrywać narzÄ™dzia uÅ‚atwiajÄ…ce nam komunikacjÄ™ miÄ™dzy sobÄ…, a także portale spoÅ‚ecznoÅ›ciowe. To dziÄ™ki obecnoÅ›ci w sieci możemy dzisiaj badać aktywność użytkowników na forach internetowych, portalach spoÅ‚ecznoÅ›ciowych, czatach, blogach czy także korzystanie przez nich z kont e-mailowych i uczestnictwo w różnorakich grupach dyskusyjnych.

To wszystko sprawia, że nie pozostajemy już anonimowymi. Ponadto dowodzi również prostej prawdy, poÅ›wiÄ™conej potrzebie ludzkiej komunikacji. Jeszcze w latach 90. wydawaÅ‚o siÄ™, że Internet ma umożliwiać nam Å‚atwiejszy dostÄ™p do wszelkich kanałów poÅ›wiÄ™conych wiedzy i rozrywce. Dzisiaj najpopularniejsze zastosowania sieci to przede wszystkim: wymiana e-maili, czatowanie, dyskutowanie przy użyciu coraz popularniejszych komunikatorów, wymienianie siÄ™ plikami muzycznymi czy choćby zespoÅ‚owa rywalizacja w grach komputerowych. Znaczna część tej komunikacji ma charakter „idle talk”, czyli tzw. rozmów jaÅ‚owych, nie przenoszÄ…cych żadnej, konkretnej treÅ›ci. IlustrujÄ… to choćby dyskusje na forach internetowych czy komentarze dodawane czÄ™sto pod artykuÅ‚ami na różnorakich portalach. W znacznej mierze nie liczy siÄ™ tyle ich treść, co sam fakt spierania siÄ™ i wzajemnej wymiany argumentów.

Czy to oznacza, że nie mamy o czym ze sobÄ… rozmawiać? W sieci spÄ™dzamy dzisiaj wiÄ™kszość swojego czasu. Wielu z nas zawiera w niej trwaÅ‚e przyjaźnie, a nawet znajduje swojego przyszÅ‚ego współmałżonka. DziÄ™ki temu, że komunikacja przenosi siÄ™ powoli caÅ‚kowicie w Å›wiat wirtualny powoli zanika w realu. Nie mamy czasu spotkać siÄ™ czy wyjść razem na kawÄ™, a kilka godzin dziennie spÄ™dzamy wysyÅ‚ajÄ…c sobie emotikony na gg- sami przyznajcie, że to dość absurdalne?. WiÄ™kszość siÄ™ obrusza, a jednak dobrze wiemy, że dotyczy to każdego z nas w dzisiejszym Å›wiecie. Wobec tego może warto zadać sobie pytanie  czy komunikacja w sieci nie jest aby zagrożeniem dla naszego życia w realu?


Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:


Wersja do druku