Zapalenie pęcherza to jedna z najczęstszych dolegliwości dotykających coraz młodsze kobiety. Około 40-50% z nas przynajmniej raz w życiu dotknęła ta choroba.
Jest o tyle kłopotliwa, że mając ją raz, możesz liczyć się z powtórnym zachorowaniem, sytuacja ta powtarza się przynajmniej w przypadku osób, które zachorowały na nią kiedykolwiek. Kłopoty z pęcherzem nie są na szczęście szczególnie niebezpieczne i w większości przypadków dają się wyleczyć samodzielnie. Nieleczona infekcja może jednak doprowadzić do zakażenia nerek.

Kobiety dużo częściej borykają się z problemami wywołanymi przez infekcje układu moczowego. Przyczyną jest przede wszystkim inna budowa anatomiczna niż u mężczyzn. Nasza cewka moczowa jest znacznie krótsza niż u mężczyzny (ma ok. 4-5cm), biegnie prosto i otwiera się na okolicę, która jest z natury zasiedlona przez bakterie, zarówno te dobre jak i chorobotwórcze. Bliska odległość pomiędzy odbytem, pochwą a ujściem cewki moczowej sprzyja migracji po skórze bakterii z okolic odbytu do cewki moczowej. Proces migracji bakterii następuje samoistnie, choćby podczas zabiegów higienicznych, poprzez bieliznę czy stosunku bakterie z okolicy odbytu przenoszą się w okolicę ujścia cewki moczowej.

Jak rozpoznać infekcję pęcherza?

Kiedy z naszym pęcherzem zaczyna dziać się coś złego, organizm od razu nas o tym informuje i wysyła wyraźne sygnały, których nie powinnyśmy zbagatelizować. Niepokoić powinny zacząć nas m.in.: częste oddawanie moczu, pieczenie podczas oddawania moczu, ból w podbrzuszu, krew w moczu, ogólne gorsze samopoczucie.

Jak sobie pomóc?

Jeżeli nie czujesz się najlepiej, powinnaś udać się do lekarza, który od razu przepisze Ci kurację antybiotykową oraz preparat odkażający drogi moczowe. Leczenie farmakologiczne możemy jednak z powodzeniem wspomagać samodzielnie pijąc codziennie minimum 2 l płynów – wraz z moczem wpłukują się zalegające bakterie. Ponadto staraj się ogrzewać podbrzusze termoforem i zachować ciepło okolic podbrzusza, pęcherza i nerek. Dobrym, naturalnym lekiem jest także sok z cytryny. Możemy dodać go do wody i pić kilka razy dziennie- dzięki niemu środowisko w drogach moczowych zmieni się na bardziej kwaśne, utrudniając namnażanie się drobnoustrojów. Zdecydowanie jednak najlepszym lekiem na kłopotu z dragami moczowymi jest żurawina. Jeśli dokuczają nam problemy z pęcherzem, najlepiej na stałe włączyć ją do swojej diety. Żurawina zawiera bowiem substancję, uniemożliwiającą bakteriom przyleganie do ścian pęcherza i przewodu moczowego. Możemy spożywać ją w postaci dżemów, suszone, dodatku do mięs, ale przede wszystkim syropów, herbat i soków. Warto w czasie choroby zrezygnować z używek - kawy, alkoholu i papierosów. Wysuszają one śluzówkę dróg moczowych, co zwiększa ból podczas oddawania moczu.  

Na co dzień warto również pamiętać o tym, by:

- unikać kąpieli i częściej brać prysznic
- pić co najmniej 1,5 do 2 l płynów dziennie
- nosić bawełnianą bieliznę, która wchłania wilgoć i nie powoduje otarć naskórka, nie doprowadzając do rozwoju bakterii
- podcieraj się "od przodu do tyłu"
- nie wstrzymuj moczu