Wraz z nadejściem jesieni więcej czasu będziemy spędzać w domu. Coraz rzadziej długie godziny spędzane na spacerach, placach zabaw czy wycieczkach za miasto zamienią się, głównie ze względu na zniechęcającą pogodę, na popołudnia spędzone w domowym zaciszu. Jak będziemy spędzać ten czas? Jakie rozrywki zaoferujemy swoim najmłodszym?

Komputer czy telewizja coraz częściej stają pochłaniaczami czasu już dla kilkuletnich dzieci. Strony poświęcone grom i zabawom on line są o tyle rozwiajajace, o ile nie dziecko nie zostaje nimi pochłonięte na wiele bezczynnych godzin. Istenieją jednak sposoby na to, by wolny czas spędzić w towarzystwie naszej pociechy, jednocześnie dobrze się przy tym bawiąc i rozwijać. Jednym z nich jest oczywiście czytanie.

Co daje czytanie dziecku?

Dowiedziono, że czytanie na głos dzieciom, już od wieku niemolwęcego przyczynia się do rozwija umiejętność myślenia. Zaraz po urodzeniu dziecka, możemy czytać mu bajki trzymając je w ramionach i odpowiednio intonując głosem wzbudzać jego zainteresowanie. W ten sposób maluszek uspokoi się i zaśnie. Już od pierwszych miesięcy staraj się maluszkowi zbudować trwałe skojarzenie czytania z poczuciem bezpieczeństwa, przyjemności i więzi. Dzięki temu będziesz miała wpływ na jego rozwój umysłowy. Dzięki czytaniu w mózgu dziecka powstają miliony połączeń neuronowych, które wpłyną na jego inteligencję.

Jakie są zalety głośnego czytania?

1. Głośne czytanie buduje mocną więź między dorosłym i dzieckiem
2. Tworzy skojarzenie czytania z przyjemnością i poczuciem bezpieczeństwa
3. Niezwykle stymuluje rozwój mózgu.
4. Przynosi ogromną wiedzę ogólną, rozbudowuje słownictwo
5. Uczy myślenia, pomaga w zrozumieniu ludzi, świata i siebie
6. Daje kontakt z bogactwem doświadczeń niemożliwych do zdobycia samemu
7. Rozbudza zainteresowania, rozwija wyobraźnię
8. Stymuluje rozwój emocjonalny, rozwija wrażliwość i empatię,
9. Uczy wartości moralnych, wpływa na zmianę negatywnych postaw na pozytywne,
10. Buduje samouznanie - dziecko czuje się ważne, kochane i coraz bardziej kompetentne
11. Ułatwia samodzielne czytanie, daje podwaliny pod sukces w mówieniu i pisaniu
12. Chroni przed uzależnieniem od telewizji i absorbowaniem z niej antywartości
13. Uczy nieagresywnych sposobów rozwiązywania problemów i konfliktów,
14. Kształtuje nawyk czytania na całe życie
15. Jest najlepszą inwestycją w pomyślną przyszłość dziecka

Jak czytać dziecku:


1. Czytajmy swoim pociechom codziennie przez około 20 minut, najlepiej wieczorem przed zaśnięciem.
2. Spraw, by czytanie kojarzyło się dziecku jedynie z czymś radosnym, nigdy z przymusem czy nudą.
3. Wybieraj wyłącznie książki ciekawe dla Twojego dziecka, a przy tym niosące za sobą jakąś wartość.
4. Unikaj stereotypowych podziałów na książki dla chłopców i dziewcząt.
5. Rozmawiaj z dzieckiem, o fabule ksiązki, odpowiadaj na jego pyatnia, dyskutuj – w ten sposób rozwija się intelekt, wrażliwość i logiczne myślenie Twojej pociechy
6. Swoim przykładem pokazuj dziecku, że w wolnych chwilach sięgasz po ulubioną książkę

Nawet jeżeli Twój malec nie potrafi jeszcze czytać i szybko się nudzi, możesz dobrać specjalnie do jego zainteresowań książkę, w którą się zasłucha. Ty, czytając sprawisz mu ogromną frajdę i przy okazji spędzicie razem miło czas, nawet gdy pogoda za oknem uniemożliwi wyjście na dwór.

Polecamy:

Jolanta Krzysztofiak: "Twoja żółta bajeczka". Pełna wdzięku i radości książeczka z serii" Świat malucha". Barwne, sympatyczne ilustracje zachwycą wszystkie dzieci, a łatwe do zapamiętania rymowanki rozśmieszą i pobudzą wyobraźnię.

Jan Mirga: "Baśnie cygańskie". Prezentowane polskojęzyczne wersje baśni Jana Mirgę pochodzą z tomu "Baśnie cygańskie / Romane paramisia" wydanego w Krakowie w roku 2007 przez Fundację  Polska Akcja Humanitarna, a przygotowanego do druku przez Wydawnictwo TEXT. Jako ilustracje wykorzystano rysunki dzieci wykonane w Klubie Kultury "Paleta" w Krakowie oraz w Przedszkolu Samorządowym nr 61 "Pod Wawelem".

Becky Baines: "Co jest w jajku?". Na pytanie: co było pierwsze – jajko czy kura?, autorka może wprost nie odpowie, ale za to jej czytelnik pozna, co kryje się w środku, pod skorupką. Zresztą o samej skorupce, jej barwach i kształtach, które determinują kształt jaja, też dużo się dowie. To książka nie tylko o jajkach, ale, jak głosi jej podtytuł, także o cyklach życia.

Richard Walker: "Ilustrowana encyklopedia zwierząt". Richard Walker opisuje organizmy żyjące na naszej planecie – od najdrobniejszych, aż po wielotonowe giganty. Autor w ciekawy sposób przedstawia ewolucję gatunków oraz ich sposób życia – jak zdobywają pokarm czy wychowują potomstwo. Atutem książki z serii „Ilustrowana encyklopedia” jest bogaty wybór zdjęć, niezwykłych ilustracji i wykresów.

Encyklopedia Larousse’a "Zwierzęta i ich dzieci". Dzieci znajdą w niej odpowiedzi na nurtujące je pytania m.in. czyj tata może nosić swoje małe w brzuchu?, czy mała żyrafa jest wysoka zaraz po urodzeniu?, jaki kolor ma pisklę flaminga różowego? Książka w niezwykle ciekawy sposób wprowadza dzieci w fantastyczny świat przyrody, zwierząt żyjących w dżungli, mroźnych krainach, górach, lesie i na łące.

"Sztuka dla małolatów" - Wyrusz w barwną i fascynującą podróż po świecie sztuki. Zobacz, jak powstawały i zmieniały się style i techniki. Poznaj jedne z najbardziej podziwianych arcydzieł. Zapraszamy do pełnego bogactwa świata artystów: od sztuki aborygeńskiej do abstrakcyjnej, od słupów totemowych do terakotowej armii, od Michała Anioła do Matisse'a. Ta książka to bogato ilustrowana opowieść o sztuce, jej historii i twórcach. Znajdziesz tu informacje dotyczące różnych stylów w sztuce, poszczególnych dzieł i wybranych technik pracy oraz wpływu sztuki na nasz świat. Poznasz także biografie artystów.

Gitty Daneshvari: "Szkoła Strachu". Czy ktoś wie, co to jest arachibutryfobia? To lęk przed masłem orzechowym przyklejającym się do podniebienia. Bohaterowie Szkoły Strachu udowadniają, że bać się można się prawie wszystkiego. Ale też, że można z tym walczyć!