Rozmowa w sprawie pracy jest zazwyczaj naszym pierwszym bezpośrednim kontaktem z potencjalnym szefem, dlatego podczas niej musimy zaprezentować się z jak najlepszej strony. I nie chodzi wyłącznie o posiadaną wiedzę, ale również o kwestię wyglądu zewnętrznego.

fot. Every Nature

Podczas rozmowy kwalifikacyjnej najważniejsze jest pierwsze wrażenie – to prawda, którą zna każdy, kto chociaż raz brał udział w rekrutacji. Wygląd ma znaczący wpływ na to, czy przyszły pracodawca uzna nas za osobę kompetentną.  Nierzadko bowiem to właśnie na jego podstawie potencjalny szef podejmuje decyzję, co do naszej przyszłości w firmie. W trakcie procesu rekrutacyjnego każdy powinien się sprzedać jak najlepiej, więc zaprezentuj się tak, żeby cię kupili! – mówi Karolina Sochaj z firmy Image Experts i podpowiada jak to zrobić.

Niezbędnik biznesowej mody

Na spotkaniu w sprawie pracy musimy wyglądać perfekcyjnie. Ubiór powinien być spójny z tym, jak chcemy być odebrani oraz stosowny do stanowiska, o które się ubiegamy. Pamiętajmy, że bezwzględnie obowiązuje nas strój oficjalny. Ważne są wszystkie, nawet najdrobniejsze elementy garderoby, gdyż to właśnie one wpływają na całość naszego wizerunku – radzi Karolina Sochaj. Należy zwrócić uwagę przede wszystkim na to, by wybrane przez nas ubrania były porządnie wyprasowane, czyste i pozbawione wszelkich niedoskonałości, takich jak przetarcia, wystające nitki czy odpadające guziki. Każdy, kto ubiega się o pracę powinien postawić na klasyczną elegancję, dzięki której podkreśli swój profesjonalizm oraz wysokie kwalifikacje. Stylowy, konwencjonalny strój, czyli garnitur czy garsonka, spotyka się z uznaniem 99% przyszłych pracodawców, dlatego tak ważne jest by właśnie na nim oprzeć swój image. Zdecydowanie powinno się unikać wyzywających, awangardowych lub zbyt swobodnych kreacji. Jeśli mamy wątpliwości, czy dany element garderoby można włożyć na spotkanie, lepiej zostawmy go w szafie – dodaje   trener wizerunku z Image Experts. Znaczące jest również to, by wybrany strój był nie tylko gustowny, ale także wygodny. Żaden element naszego ubrania nie powinien nam przeszkadzać  i rozpraszać naszej uwagi w trakcie rozmowy.

Idealna kandydatka

Podstawą stroju dla Pań powinien być klasyczny żakiet w stonowanym kolorze - granatowym, popielatym lub, ewentualnie, czarnym. Do tego najlepiej dobrać elegancką spódnicę lub spodnie w tym samym odcieniu. Ważne jest, żeby spódnica sięgała kolan -  jeśli będzie dużo dłuższa lub krótsza, będziemy wyglądać w niej nieelegancko i wyjątkowo nieprofesjonalnie. – podkreśla Karolina Sochaj Do takiego zestawu warto dodać klasyczną koszulę, najlepiej w subtelnym kolorze – białym, jasnoniebieskim lub jasnoróżowym. Idealnymi butami na tego typu spotkania są natomiast pełne czółenka na obcasie nie wyższym niż 5-6 cm. Szpilki lepiej pozostawić w domu – bardziej przydadzą się gdy będziemy świętować otrzymanie nowej posady - dodaje ekspert. Wszystkie kobiety muszą pamiętać również o odpowiedniej biżuterii. Powinna ona być dyskretna i subtelna, obowiązuje bowiem zasada – im mniej, tym lepiej. Przede wszystkim unikać należy plastikowych dodatków w intensywnych kolorach. Szczególną uwagę musimy zwrócić również na makijaż, który jest ważnym elementem naszego wyglądu. Tym bardziej, że zauważono iż panie, które się nie malują zarabiają średnio 25% mniej niż te, które stosują makijaż na co dzień. Kobiety powinny być umalowane niezbyt wyraziście, ale profesjonalnie. Tak, aby całość wyglądała naturalnie i z klasą. Najczęściej spotykanym błędem wizerunkowym podczas rozmów w sprawie pracy jest bowiem zbyt intensywny make up. – dodaje Karolina Sochaj. Nie można także zapominać o fryzurze. Panie o długich włosach powinny je elegancko upiąć, najlepiej w modnego koka albo klasyczny koński ogon. Takie uczesanie sprawi, że kandydatka będzie wyglądać profesjonalnie. Opłaca się zainwestować także w ekskluzywne perfumy o lekkim, świeżym zapachu. Nie możemy jednak przesadzić z ich ilością, kilka kropel zdecydowanie wystarczy.

Odpowiednie zaprezentowanie się przed potencjalnym pracodawcą to klucz do sukcesu. Osoba wyglądająca jak profesjonalista jest najczęściej w ten sposób przez innych postrzegana, co jest niezmiernie ważne podczas rekrutacji. Zakładając na rozmowę kwalifikacyjna perfekcyjnie dobrany strój można w znaczącym stopniu zwiększyć swoje szanse na uzyskanie pracy.