Przeglądając fora internetowe, które odwiedzają przede wszystkim młode dziewczyny bardzo często możemy natknąć się na posty poświęcone tematyce modelingu. Młodziutkie, pełne pasji i nadziei o wielkim świecie, kolorowych magazynach i wybiegach mody marzą o rozpoczęciu pracy jako modelki.
Utarło się, że praca w charakterze modelki to ciężki kawałek chleba. Godziny spędzone przed obiektywem, wyginanie i pozowanie wedle życzeń fotografów. Przymusowe wkładanie na siebie często niewygodnych ubrań, plenery w różnych sceneriach bez względu na pogodę. Stosowanie diety, unikanie tuczących produktów. Włosy i cera zniszczone od kosmetyków, które sprawiają, że będziemy gotowe do wystąpienia na pokazie czy sesji.

Pomimo tego bycie modelką to zawód pożądany przez wiele młodziutkich jeszcze dziewczyn, które czują, że mają predyspozycje do jego wykonywania. Oprócz odpowiedniej figury liczy się także odpowiedni charakter. To właśnie on jest kolejną rzeczą, na którą zwracają uwagę agencje modelek. O tyle, o ile sztuka pozowania i umiejętność współpracy z aparatem jest do oponowania, podobnie jak poruszanie się na wybiegu to odporności na stres nie możemy się nauczyć. Tak samo otwartości, punktualności czy pogody ducha.

Aby zacząć swoja karierę musisz być pewna, że spełniasz wszystkie wymagania, jeśli chodzi o odpowiednie wymiary oraz wiek. Najczęściej większość osób swoją karierę rozpoczyna już w wieku 13-15 lat. W przypadku modelki Twój wzrost powinien wynosić minimum 172 cm. Przy tym obowiązkiem będzie szczupła, zgrabna sylwetka, a także naturalne poczucie rytmu.

Następnie postaraj się o kilka dobrych zdjęć, na których będzie widoczna cała Twoja figura. Nie próbuj na siłę wymyślać plenerów czy specjalnych kreacji oraz mocnego makijażu. Postaw na naturalność. Zadbaj o to, by mieć w swoim portfolio przede wszystkim kilka dobrych zdjęć profilowych, ponieważ to one są zdjęciami decydującymi, które powinny zwrócić uwagę agencji.

Kolejnym krokiem jest znalezienie odpowiedniej agencji modelek, do której powinnaś zgłosić się ze swoimi zdjęciami. Popytaj wśród znajomych, poszperaj w internecie – być może jakaś agencja stara się właśnie o nowe twarze. Udzielaj się na forach internetowych oraz odwiedzaj strony różnych fotografów, którym możesz wysłać swoje zdjęcia. Jeżeli nie posiadasz jeszcze żadnego doświadczenia, nie próbuj przeinaczać faktów, bo po zdjęciach, jakimi dysponujesz od razu wszystko będzie jasne.

W przypadku zainteresowania Twoją twarzą już od samego początku ustal najistotniejsze kwestie, czyli ile czasu trwa sesja, jak będzie wyglądał plener, jakich zdjęć się od Ciebie oczekuje. Pamiętaj również, żeby na samym początku nie podpisywać jeszcze umowy w przód (niektóre agencje od razu oczekują podpisania umowy na okres 2 lub 3 lat).

Podglądaj fotografów oraz jak pracują inne modelki – nie stresuj się, że początki są tak trudne. Praca modelki to w zasadzie praca jak każda inna. Czasem jednak wymaga więcej wyrzeczeń i większego poświęcenia. Pamiętaj, że może się ona odbić również na Twoich bliskich – angażując się w różnego rodzaju projekty, musisz liczyć się z wieloma godzinami spędzonymi na plenerach i licznymi wyjazdami.

Poszukaj w internecie kursów, jakie są organizowane dla początkujących modelek. Dzięki nim nauczysz się podstawowych wskazówek, które okażą się przydatne w Twojej przyszłej pracy.

Praca modelki pomimo tego, że jest tak wymagająca, jest również ciekawa i pełna niespodzianek. Dzięki niej mamy okazję poznać wielu interesujących ludzi i odkryć mnóstwo niepowtarzalnych miejsc. Pamiętajmy jednak, że to ciężki zawód, o który ubiegają się miliony pięknych i zgrabnych dziewcząt. Nie wszystkim udaje się odnieść sukces...


Dzisiaj pięć najlepiej zarabiających modelek świata to: Gisele Bundchen, Heidi Klum, Kate Moss, Adriana Lima oraz Doutzen Kroes.