Producenci wód mineralnych przekonują nas, że picie wody jest konieczne już nie tylko po to, by ugasić pragnienie, ale ma także innego rodzaju zbawienne właściwości. Wciąż słyszymy o bogatym działaniu wody mineralnej na naszą cerę i ciągłym zapotrzebowaniu organizmu na płyny. Soki podobno tuczą, słodkie, gazowane napoje mają konserwanty, a herbata i kawa w dużych ilościach szkodzą na serce i nerki. A jak jest właściwie z wodą? Czy to nie tylko sprytne zabiegi marketingowe, żebyśmy coraz częściej sięgali na półki sklepowe po wody mineralne w plastikowych butelkach.

Prawdą jest, że dzisiaj wybór wody mamy niezliczony. Począwszy od ciekawych kształtów opakowań, czy etykiet, ich wygodnych pojemności, a także smaków. Coraz więcej marek produkuje wody smakowe z dodatkiem naturalnego soku – i te jeszcze nie byłyby takie złe. Gorzej z tymi, które w swoim składzie posiadają całą rzeszę konserwantów. To z pewnością dyskwalifikuje je już jako zdrowe.

Więcej o wodzie

Niewielu z nas zdaje sobie sprawę z tego, że woda jest głównym składnikiem w organizmie człowieka i każdej komórce w ciele. Nasza krew składa się w 92% z wody, kości z 22%, mózg z 75 %, natomiast mięśnie z 75 %. W ciągu 24 godzin przez nerki przepływa ok. 2000 l. a przez ludzki mózg 1400 l. Zawartość wody w organizmie zależna jest również od płci i wieku. U małych dzieci sięga do 75%, natomiast u dorosłych zwykle zawiera 53% ogólnej masy ciała. Woda spełnia w naszym ciele bardzo wiele istotnych funkcji. Jest najważniejszym składnikiem krwi i limfy, ponieważ przenosi pożywienie i tlen do poszczególnych komórek. To właśnie woda filtruje nerki i przy okazji usuwa wszelkie toksyny z organizmu. Woda dostarcza nam również potrzebne elektrolity i w czasie upałów chłodzi ciało, a co za tym idzie reguluje także temperaturę ciała. Poprzez pocenie się nasza temperatura zawsze posiada około 37 stopni C. Tylko w ten sposób może ludzki organizm bez problemu funkcjonować. Człowiek jest w stanie przeżyć bez spożywaniu pokarmu przez dłuższy czas, bez wody natomiast już po dwóch dniach organizm odczuwa trwałe uszkodzenia. W ciągu całego dnia tracimy około 3 litrów wody z organizmu. W tym celu powinniśmy spożywać od 1,5 do 2 litrów wody dziennie. W czasie większego zapotrzebowania organizmu na wodę, czyli z reguły podczas upałów, czy pracy fizycznej wraz z potem wydalają się większe ilości wody, które należy odpowiednio uzupełniać objawów dodatkowo objawów ok. 1,5 litra.  

Do objawów niedoboru wody w organizmie należą między innymi:
- zaparcia
- migreny i bóle głowy
- osłabienie i zmęczenie
- zakłócenie pamięci i koncentracji
- żylaki
- duszności
- alergie
- infekcje dróg moczowych
- kamienie nerkowe

Spożywanie odpowiednich ilości wody nie doprowadza do wystąpienia wyżej wymienionych objawów i posiada także innego rodzaju zalety. To, że woda poprawia wygląd cery i skóry okazuje się nie być wcale nieprawdą. Poprzez dostarczanie wody do organizmu skóra również się nawilża, a co za tym idzie staje się bardziej elastyczna, ujędrniona i gładsza. Ci, którzy się odchudzają mogą również zainwestować w wodę mineralną, ponieważ picie wody zabija głód i zmniejsza apetyt. Woda zmniejsza również spalanie kalorii, podczas wysiłku i dodaje więcej energii.



Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:


Wersja do druku